Spojené království kryptu zaslíbené, to byla navzdory řádění britského regulátora Financial Conduct Authority (FCA) dlouhodobá a aktivně prosazovaná vize bývalého britského ministra financí a neúspěšného kandidáta na premiéra, Rishiho Sunaka. Je s touhle koncepcí s příchodem premiérky Liz Truss konec?

Británii se v minulosti podařilo z Londýna vytvořit hlavní evropský fintechový hub. Sunak chtěl tento úspěch zopakovat ještě jednou v případě kryptoměn, ale co bude s jeho plánem teď? S jistotou můžeme říct, že ve vládě nové „železné lady“ Liz Truss nebude pro Sunaka místo, a to i když stojí oba na stejné straně barikády. Plány na evropský kryptohub se tak možná tiše odsunou někam do archivu.

Tým spolupracovníků britské političky, která svou rétorikou občas evokuje návrat do časů studené války, podle Guardianu potvrdil, že se Sunakem ve svém kabinetu nepočítá. Celkový obrázek dokresluje zpráva z Independentu o tom, že čistka kabinetu o podporovatele Sunaka již začala. Minimálně v tom nová šéfka konzervativní strany porušila konzervativní tradici.

Ještě před svou červencovou rezignací na ministerské křeslo stačil Rishi Sunak nastínit rámec toho, jak z Británie udělat globální centrum pro kryptoaktiva a s nimi související venture kapitálové investice. Zahrnuje mimo jiné uznání stablecoinů jako respektované legitimní platební metody.

Exministr dokonce zašel tak daleko, že zaúkoloval Královskou mincovnu, aby do letošního léta vytvořila vlastní NFT oficiálně kryté britskou vládou. O tom je ale od té doby ticho po pěšině. Sunak se také celý loňský rok scházel s klíčovými zástupci globálního krypto průmyslu.

Zatímco svět a pravděpodobně i Britové tápou, co politika nové britské premiérky přinese stagnujícímu království, sen o ostrůvku pozitivní evropské deviace vůči krypto průmyslu se noří do mlh nejistoty.

Truss zatím nenabídla jasný a hlavně konzistentní postoj k digitálním aktivům.

Budoucí premiérka, která už ve vládě působila pod třemi různými premiéry, na jedné straně v roce 2018 napsala na Twitteru, že Spojené království by mělo přivítat krypto způsobem, který neomezuje jeho potenciál, a osvobodit oblasti svobodného podnikání od svazujících regulací. Od té doby se však této oblasti ve svých veřejných projevech vyhýbala. Nikdy v minulosti také nepředstavila konkrétní návrhy, ani jak by si regulaci-neregulaci sektoru představovala.

Osobnost roku 2024
Vydání Forbesu Osobnost roku 2024

Na druhé straně se proslýchá, že chce ve svém kabinetu angažovat jako ministra financí Kwasiho Kwartenga, muže, jenž jako ministr obchodu ve zrychleném režimu přijal zákony zamezující snadným pohybům peněz, kterými manipulují zahraniční oligarchové. To by slabé regulaci krypto sektoru zrovna nenahrávalo.

Kolem přístupu ke kryptoměnám letos panovaly v Británii zmatky i bez Truss. Má je na svědomí aktivita britského finančního regulátora FCA, který začal v oboru provádět velkou čistku. Zjednodušeně řečeno jde o to, že s podnikáním v oboru kryptoměn si v Británii ve většině případů do budoucna neškrtnete bez licence proti praní špinavých peněz.

S jejich udělováním si ale FCA zatím dává dost na čas a firmy včetně velkých stomilionových byznysů ponechává v nejistotě. To už donutilo některé z nich zvážit, jestli jim podnikání na britském krypto trhu vůbec stojí za to. Patří mezi ně poskytovatel likvidity B2C2 nebo Blockchain.com, jeden z nejstarších infrastrukturních hráčů na trhu. To zatím moc nepůsobí jako zaručený recept, jak z Británie udělat evropské kryptoměnové centrum.