Ze sjezdovky rovnou k oceánu. Nejodvážnější a nejdražší developerský projekt sedmi statečných Čechů u kanadského břehu Atlantiku dostává jasné kontury. Jako orel na něj dohlíží jeden „žižkovskej pepík“.

Je to tak do očí bijící, až je to laciné. Symbolem zdejšího nebe nad Atlantikem, tady v Cape Breton v Novém Skotsku v Kanadě, je orel bělohlavý. Když se tenhle majestátní pták s rozpětím křídel až dva metry a impozantním zobákem objeví těsně po úsvitu na obloze, je jasné, kdo je tady pánem.

Josef má taky bílou hlavu. Profil jednoznačně orlí. Létá jako pilot letadlem. Životem letí dravě. A teď z výšky dohlíží na investici, která nemá v současnosti v Česku obdoby. Půl miliardy dolarů nasměroval spolu se šesticí dalších českých investorů do kanadského Ingonishe.

Městečko, jež má ani ne tisíc duší, jedno skvělé golfové hřiště a nádhernou přírodu národního parku Cape Breton Highlands, se díky nim mění před očima. Možná by se česká ambasáda měla z Ottawy přestěhovat sem. Protože nic většího se značkou Made in Czech Republic se pravděpodobně v Kanadě neodehrává.

Tak nejdřív o tomhle projektu, k orlu Josefovi, který se narodil jako kluk ze Žižkova, se vrátíme za okamžik. Představme si dalších šest českých investorů. Tím největším je Martin Kulík, spoluzakladatel nábytkářské firmy Techo, developer ve společnosti Rodop, majitel Skiareálu Malá Úpa či golfového areálu v Hostivaři, developer na břehu Lipna.

Jiří Kejval, taky Rodop i Techo, které léta vedl a úspěšně prodal, šéf olympijského výboru, někdejší vynikající veslař. Rodina Nepalova, zakladatelé a majitelé pojišťovací společnosti Renomia.

Dalšími jsou architekt Martin Krupauer ze studia a8000 a Miloš Kratochvíl, kteří společně dali díky projektu Molo Lipno Residence novou tvář břehům lipenské přehrady a teď se podílejí na přípravě největšího projektu století, Vltavské filharmonie.

Sedmý statečný je Aleš Pavlík, ostravský podnikatel a majitel HC Vítkovice. Tahle skupina probouzí ospalý Ingonish a zanedbaný lyžařský areál Cape Smokey, který leží doslova jen pár desítek metrů od vln Atlantského oceánu. Už tu postavili 1200 metrů dlouhou kabinkovou lanovku s všeříkajícím jménem Atlantic Gondola, která vám dává výhled, hádejte na co.