Co potřebujete od notebooku na práci? Aby se snadno přenášel, aby zvládal několik úkolů najednou a aby vás ničím nezdržoval. Nový Asus Zenbook S 13 OLED UX5304 tohle zvládá bez zádrhelů. 

Má tloušťku jeden centimetr, takže je o třicet procent tenčí než model předchozí generace. Taky váží jen kilogram, takže je to jeden z nejlehčích notebooků na trhu. 

Přitom je nacpaný výkonnými komponenty a nabitý vydrží opravdu dlouho, což z něj dělá skvělé zařízení na cesty, na každodenní nošení do práce nebo pro nomádskou digitální kancelář.

Má procesor Intel Core třinácté generace, 16 gigabajtů RAM a jeden terabajt na bleskovém SSD disku. V uspěchané době se máloco hodí víc než notebook, s kterým budete rychlejší. 

Jistě, nebavíme se o stroji specializovaném na střih videí či nejnáročnější hry, ale v rámci své váhové kategorie během testu nedělal žádné ústupky, co se výkonu týče.

Zkoušeli jsme otevřít najednou spoustu oken v prohlížeči, spustit několik aplikací a na pozadí ještě streamovat film. Nový notebook od Asusu tohle všechno utáhne bez obtíží. A přitom je kompaktní skoro jako tablet.

Bez ústupků

I přiložený 65W adaptér má drobnější rozměry, než bývá zvykem. Při práci ho přitom obvykle ani nebudete potřebovat. Výrobce uvádí výdrž baterie zhruba čtrnáct hodin, přičemž záleží samozřejmě na způsobu využívání, na deset se ale dostanete. I když ho budete hodně, hodně trápit, měl by vydržet přes sedm hodin.

Přestože je notebook extrémně tenký, má dva USB-C porty s podporou Thunderboltu 4 a připojíte i konektor USB A, jack od sluchátek a HDMI kabel. Možná jsou to detaily, ale při práci potěší, že nemusíte tahat rozbočovač. 

To zásadní je však 13″ OLED displej s rozlišením 2880 × 1800 pixelů, tedy 2,8K, na poměru stran 16:10. Podporuje standard Dolby Vision a má maximální jas 550 nitů. Obraz vypadá do detailů perfektně a na displej uvidíte dobře takřka ve všech podmínkách. 

A ještě jedna výhoda displeje: Slibuje o sedmdesát procent nižší emise modrého světla, takže by vás z něj neměla bolet hlava ani při dlouhodobém používání nebo práci dlouho do noci. Nesnižuje tolik hladinu melatoninu a nenarušuje váš přirozený denní rytmus.

Moderní zpracování i technologie

Zenbook S 13 OLED působí v mnoha ohledech jako notebook budoucnosti. Má cool design, jeho víko připomíná povrch kamene a tvoří ho nový materiál zvaný plasma ceramic aluminum, tedy transformovaný hliník, který slibuje delší výdrž a větší odolnost proti opotřebení a korozi.

Všechny materiály se nesou v duchu udržitelnosti. Prostor kolem klávesnice je z hořčíkovo-hliníkové slitiny, stejně jako šasi a víko. Klávesy a reproduktory jsou zase z recyklovaných plastů. I balení je zcela recyklovatelné a vytvořené z kompostovatelných a znovu využitelných materiálů. 

Díky tomu všemu se povedlo srazit uhlíkovou stopu notebooku zhruba o polovinu oproti předchozím modelům.

Plusem každopádně je, že i při nízké hmotnosti notebook působí solidním dojmem. Klávesy jsou přes kompaktní velikost celého stroje rozměrné a píše se na nich pohodlně, příjemně velký je i touchpad.

Díky infračervené kameře a funkci Windows Hello jde notebook otevírat i pomocí identifikace tváře, což jen přispívá k hladkému a rychlému používání.

Zenbook disponuje také technologiemi, které oceníte při pracovních videohovorech – má full HD kameru, technologii na vypnutí okolního šumu, mikrofony studiové kvality a reproduktory od Harman Kardon s vícerozměrným zvukem systému Dolby Atmos. 

Reproduktory rozhodně užijete i po práci při hraní, pouštění muziky nebo sledování filmů. Jediné, co vám může zvukový zážitek narušit, je hluk z větráků při vyšší zátěži. I to se dá vyřešit, zapnete-li v aplikaci MyAsus tichý mód, byť za cenu jistého omezení výkonu.

Na notebooku běží předinstalované Windows 11 Pro a pořídíte ho od 30 990 korun.