Na hranici Nuslí a Pankráce má svůj pražský domov technologický obr, jehož značka u nás nemá tak hvězdný punc jako americké superbrandy Microsoft či IBM. Přesto francouzský Atos mezi giganty rozhodně patří. Na evropském trhu je dokonce největším IT hráčem a v Česku se v mnoha oblastech stará o kritickou infrastrukturu státu. Vývoj aplikací a technickou podporu ale nabízí i velkým soukromým společnostem.

„Naše portfolio není primárně založené na vlastních produktech, pohybujeme se spíše  v oblasti IT služeb. Přitom z pohledu velikosti je Atos největší evropská IT společnost a i v Česku patříme určitě do top pětky. Nejde jen o klasické IT, které dnes dělá kdekdo. Jsou tu oblasti, které nás odlišují,“ říká CEO Atosu v Česku Vladek Šlezingr. K významným klientům Atosu patří přední české banky i výrobní a logistické firmy, jako jsou Škoda Auto, Zentiva, OKD, Iveco nebo Siemens.

Známý je ale zejména jako dodavatel a správce systémů pro státní správu, třeba pro ministerstvo práce a sociálních věcí nebo správu sociálního zabezpečení, kde vyvíjí a spravuje několik důležitých aplikací pro výplaty dávek. Pro Státní tiskárnu cenin provozuje systém pro sběr údajů dokladů nebo digitálních kolků na tabák.

Superpočítače pro výzkum rakoviny a vývoj léků

 Jednou z oblastí, v nichž Atos hraje první ligu, jsou super výkonné počítače, které jsou určené pro výpočetně náročné úkony pro výzkum a vývoj v oblastech, jako je biochemie, farmacie, energetika, meteorologie nebo zemědělství.

V posledních letech se český tým podílel na vybudování kompetenčních center v Praze a Ostravě, ale evropsky významnou zakázku dokončil i pro bulharské národní superpočítačové centrum v rámci evropské technologické iniciativy EuroHPC.

„Troufám si říct, že náš český tým patří nejen v Česku, ale i v regionu střední a východní Evropy mezi absolutní špičku. Superpočítače díky obrovskému výkonu pomáhají urychlovat klíčové procesy, jako je například zkoumání vážných onemocnění nebo vývoj důležitých léků. To, co by standardní cestou trvalo roky, lze na superpočítači formou simulace zvládnout v řádu dní.

Výsledky pak samozřejmě musíte otestovat fyzicky, ale superpočítač vám odhalí slepé cesty, a ušetříte si tak spoustu času. To je přelomová změna, která ovlivní mnoho odvětví,“ vysvětluje Šlezingr.

Několik superpočítačů Atos dodal i do národního superpočítačového centra IT4Innovations v Ostravě. Mimo jiné je mohli využíti vítězové Ceny Josepha Fouriera, kterou Atos každoročně udílí spolu s francouzským velvyslanectvím talentům v oboru počítačových věd.

Vítězové z řad mladých vědců mohou vyhrát padesát tisíc výpočetních hodin na superpočítači pro svůj další výzkum. Získají i finanční odměnu a stipendium na měsíční výzkumnou stáž. „Loňský vítěz Samuel Pastva například cenu získal za výzkum procesů způsobujících změny v lidských buňkách.

Techniku, kterou navrhl, mohou používat další vědci a pomůže rychlejšímu rozpoznání vzniku nádorových buněk,“ vyzdvihuje Vladek Šlezingr. „Díky Ceně Josepha Fouriera se každoročně utvrzujeme v tom, že v oblasti počítačových věd u nás máme mnoho mladých talentů a jsem hrdý na to, že je podporujeme,“ dodává.

Rakety pro vesmírnou agenturu

Další tým Atosu se v rámci mezinárodního konsorcia zabývá projekty pro Evropskou kosmickou agenturu. „Kromě testování drah satelitů se náš SPACE tým podílí například na přípravě navigačních systémů nových raket typu Vega­‐C, které mají na oběžnou dráhu vynášet nejrůznější náklad,“ popisuje Šlezingr, který v Česku velí čtyřem stovkám lidí a obhospodařuje byznys s ročním obratem v jednotkách miliard korun.

Zkušený manažer řídí českou pobočku třetím rokem. Jako málokdo chápe, jaké to je, pracovat pro americký či francouzský technologický korporát. Před nástupem do Atosu totiž přes třináct let pracoval ve vedoucích funkcích IBM, několik let jako generální ředitel vedl zdejší pobočku a později v regionu střední a východní Evropy zodpovídal za služby v oblasti utilit a telekomunikací.

Předtím prošel také poradenskými firmami Accenture a PwC Consulting. Atos vznikl ve Francii fúzí několika firem v druhé polovině devadesátých let a jeho růst poháněly zejména velké akvizice. Kromě části skupiny Siemens ovládl třeba divizi Xeroxu či francouzskou počítačovou společnost Bull.

Aktivní je také v Česku, kde loni vstoupil do společnosti DataSentics zaměřené na data science, umělou inteligenci a strojové učení. Díky tomu získává úzce specializované dovednosti, které pak nabízí svým zákazníkům.

Francouzsko‐německá kultura

Letos v dubnu firma oslavila 30 let na českém trhu, ačkoli za tu dobu prošla několika změnami vlastníka i názvu. Vyrostla na základech německé společnosti Siemens IT Solutions and Services, která u nás působila od roku 1992 a již Francouzi celosvětově ovládli před jedenácti lety.

Německý průmyslový koncern Siemens má k Atosu pořád blízko. Kromě toho, že mu odprodal svou významnou technologickou odnož, je také největším individuálním akcionářem s bezmála desetinovým podílem.

I proto Šlezingr mluví o francouzsko­německé firemní kultuře. „Pracuji hlavně s Němci. Ti jsou vždy pragmatičtí a fér. Když plníte čísla, nemáte problém a dokážou vám naslouchat i řešit situace s nadhledem. Francouzi jsou naopak velmi přímočaří a zpravidla řeší věci ze dne na den. Rychlost je ale často výhodou. Důležité je, že se obě kultury pěkně doplňují,“ pochvaluje si.

Důležité aplikace pro stát i soukromý sektor

Když v roce 2020 do společnosti přišel, jedno z hlavních zadání bylo posílit obchod v komerční sféře a „vybalancovat“ tak tržby, které plynou ze státní správy. „Dosáhnout rozumného rozložení byznysu mezi komerční sférou a státem je důležité pro zdravý růst firmy a zároveň to poskytne širší manévrovací prostor v těžších obdobích, jako byla například pandemie covidu-19,“ dodává absolvent pražského ČVUT.

Firma zčásti žije z běžných IT služeb, poskytuje managed services, cloudová řešení a zabývá se vývojem a integrací na úrovni infrastruktury a aplikací. Patří například k největším implementátorům systému SAP na trhu. Jen tomu se v Atosu věnuje asi stovka lidí. Zákazníkem jsou také zdravotní pojišťovny, ministerstva, úřady.

Kyberbezpečnost na prvním místě

Evropskou jedničkou je společnost i v oblasti cyber security – dodává nejrůznější bezpečnostní technologie, ale především po celém světě staví a poté provozuje bezpečnostní monitorovací centra. V Česku bezpečnostní řešení od Atosu využívají státní instituce, banky a pojišťovny i průmyslové podniky.

V režimu utajení rovněž funguje spolupráce Atosu s bezpečnostními složkami státu. „V obecné rovině mohu říci, že dodáváme služby a řešení pro bezpečnostní monitoring a řízení rizik, v oblasti produktů máme pokročilé šifrované telefony vlastní výroby. A aktuálně jsme si vybrali jako oblast kyberbezpečnost nemocnic, to je velké téma,“ poukazuje Šlezingr na nedávné hackerské útoky na česká zdravotnická zařízení.

Právě tímto směrem chce nenápadného francouzsko­‐německého obra v dalších letech český ředitel manévrovat. A dost možná při tom kupovat další firmy.