skip to main content

Svatba jako ve Vegas, jen bez Elvise. I v Česku se můžete rychle a tajně vzít

Reklama

Takovou situaci zažila jako svatební koordinátorka poprvé. Byl čtvrtek pozdě večer, když jí najednou zazvonil telefon. „Potřebovali bychom se rychle vzít. Nejpozději do konce týdne,“ uslyšela ze sluchátka Lucie Bilanová. A tak v pátek obvolala matriky, sehnala si od snoubenců potřebné dokumenty a v sobotu byla svatba.

Tenhle příběh budiž důkazem, že bleskové sňatky se neodehrávají jen v Las Vegas. Nemusíte cestovat přes Atlantik, stačí se porozhlédnout po matrikách ve svém okolí. Kulisy možná nebudou tak blyštivé, asi nedorazí ani Elvis, ale rychlosvatbu můžete zvládnout i v Česku.

Chvilka papírování a první volný termín

„Když se chtějí dva snoubenci vzít velmi rychle a bez slavnostních ceremonií, je to pouze jejich věc a jde to,“ říká matrikářka Hana Hájková z radnice Prahy 1. „Vždy musí mít v pořádku potřebné doklady. Pokud je na matrice volný termín a svatbu lze personálně zajistit, tedy mít matrikáře a oddávajícího, může jejich obřad proběhnout ve velmi krátké době, téměř bez prodlení.“

A jak to prakticky funguje? Teoreticky poslouží k rychloobřadu jakákoli matrika, prakticky záleží na ochotě konkrétních úředníků, jak budou takovému sňatku nakloněni – a především kdy najdou termín.

„Když někdo žádá takovou svatbu, kontaktujeme matriky v okolí 50 kilometrů a hledáme, kde by to šlo nejrychleji. Někde řeknou, že za měsíc, ale někde klidně už o víkendu,“ přibližuje Bilanová ze svatební agentury Elbea. „Když vám matrika přidělí termín, neplatíte nic, jinak stojí taková svatba tisíc korun.“

Podobných žádostí slýchá do roka zhruba pět. Důvody se liší: může jít o spontánní a romantické rozhodnutí, leckdy je to ale volba pragmatická. Někdy rozhoduje i snaha o utajení.

Reklama

„Měli jsme snoubence, kteří u toho nechtěli rodinu a toužili po obřadu v tajnosti. Chystala jsem to s nimi asi dva měsíce, jako svědci jsme šli my z agentury,“ vzpomíná Bilanová. „Když jsem jim pak po roce volala, zjistila jsem, že ještě o svatbě doma ani neřekli.“

Co se týče nutných náležitostí, potřebujete jen občanské průkazy, rodné listy a rodná čísla svědků, případně dokument o předchozím manželství. A zbytek už záleží na vás.

Můžete si v libovolném e-shopu s oblečením objednat do druhého dne šaty, místo velkolepé hostiny zamluvit svoji oblíbenou restauraci, prstýnky koupit v nejbližším klenotnictví a svatební hudbu pustit z telefonu ze Spotify. Obejdete se i bez fotografa, stačí dát svědkovi pár tipů, jak obřad zaznamenat na telefon.

Nebo se nemusíte trápit s ničím z výše zmíněného, jde-li vám opravdu jen o obřad samotný. „Slavnostní stránka spočívající v hudbě, květinové výzdobě, přítomnosti hostů a dalších věcech je čistě na snoubencích,“ dodává matrikářka Hájková. Nutností není nic z toho.

Cesta je tedy jednoduchá. Stačí jen sehnat dokumenty a termín – a během pár dnů z vás mohou být manželé.

Reklama
Reklama