Skutečných, papírových peněz v ulicích švédských měst už moc neuvidíte. Elektronické platby jsou totiž v téhle skandinávské zemi tak rozšířené, že pokus provést v místní bance transakci s „cashem“ vám vynese přinejmenším podezíravý pohled, v horším případě pak nahlášení policii.
Zní to sice zvláštně, ale Niklas Arvidsson, profesor na KTH Royal Institute of Technology ve Stockholmu, vám to rád potvrdí. Arvidsson, který se specializuje na průmyslovou ekonomiku a management, v nedávné studii citované serverem Qz.com zjistil, že Švédsko je na nejlepší cestě stát se první bezhotovostní společností na světě.
Postupné mizení švédských bankovek z reálného oběhu připisuje zdejší ochotě dávat šanci novým technologiím, rozvoji a narůstání počtu systémů mobilních plateb a konečně tvrdé politice vlády vůči korupci, což občanům dodává důvěru v elektronické peníze.
„Hotovost už používáme jen málo a z oběhu mizí rapidním tempem,“ říká ve studii Arvidsson a statistické údaje o oběživu z Riksbank, švédské národní banky, jeho úsudek dosvědčují. K bezhotovostnímu systému se mimochodem společnost v této zemi blíží už roky. Od jízdného v autobusu přes potraviny až po pouliční tiskoviny – digitální platbu vám zde dokážou přijmout prakticky kdykoli a kdekoli. Švédská obchodní federace také prohlašuje, že je „světovým lídrem v bezhotovostním obchodování“.
Jenže tak žhavé to zase nebude. Přes nadšení, s jakým Švédové využívají platební karty a digitální transakce, se totiž podle dat z Evropské centrální banky ukazuje, že stále pravidelně vybírají docela dost peněz z bankomatů. Jak také vyplývá z průzkumů Riksbank, u transakcí do 100 švédských korun preferuje 41 procent lidí stále hotovost. Švédská národní asociace penzistů reprezentující kolem 400 tisíc lidí důchodového věku v zemi navíc uvádí, že 7 procent jejích členů bankovní karty vůbec nevyužívá.
Překážky, které stojí v cestě k totálně bezhotovostní společnosti, jsou hlavně rostoucí množství podvodů, obavy ze zanechávání digitálních stop, dále otázka, jak to skloubit s turistickým ruchem, a obecná spolehlivost. Jeden příklad za všechny – podle deníku The Guardian vypukl toto léto na jednom švédském hudebním – a plně bezhotovostním – festivalu chaos, když náhle zkolaboval platební systém.
Samozřejmě existuje i šance, že než se Švédsku podaří stát se první bezhotovostní společností na světě, předběhnou ho jiné země. Sám Arvidsson přiznává, že Švédsko se možná nikdy nestane naprosto bezhotovostním – k papírovým bankovkám budou lidi vždycky cítit určitý sentiment, i kdyby je už nechtěli používat. Tak uvidíme.