Švédský výrobce elektromobilů Polestar vstoupí příští rok na sedm nových trhů. Nové zákazníky bude hledat v České republice, na Slovensku, ve Francii, Polsku, Maďarsku, Thajsku a v Brazílii. Firma to uvedla ve sdělení 17. června.

Dodávky Polestaru se v prvním čtvrtletí propadly o čtyřicet procent. Expanze na nové trhy by mohla společnosti zajistit silný odbyt, který by jí umožnil vyjednat lepší podmínky s dodavateli, píše agentura Reuters.

Nadšení pro elektromobily po celém světě ochladlo, což vedlo k růstu ztrát mnoha podniků. Společnost Polestar v květnu již podruhé odložila zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí. Nyní očekává, že výsledky hospodaření oznámí do konce června.

Poptávka po elektromobilech roste pomaleji, než se očekávalo. Na vině jsou vysoké úrokové sazby, obavy z dojezdu na jedno nabití a pomalé rozšiřování veřejných sítí rychlého nabíjení.

Společnost očekává, že ke zvýšení tržeb ještě v letošním roce přispěje nárůst odbytu sportovně užitkových vozů (SUV) Polestar 3 a Polestar 4. Cílem firmy je dodat v příštím roce 155 tisíc až 165 tisíc vozů, loni jich firma dodala na trh 54 600.

Akcie Polestaru, které se obchodují ve Spojených státech, před zahájením dnešního obchodování vykazovaly zhruba sedmiprocentní růst. Do pátečního závěru od začátku roku odepsaly téměř sedmdesát procent.