skip to main content
Sport

Svéráz ruského hokeje. Syn miliardáře jde trénovat nejbohatší klub země

Sovětský člověk dokáže všechno, netřeba o tom pochybovat, to se dávno ví. Do nepřeberné řady dávných důkazů nyní přibyl čerstvý: trenérem zdaleka nejbohatšího a nejlepšího ruského klubu SKA Petrohrad se stal Roman Rotenberg.

Co na tom, že nikdy hokej nehrál. Že dokonce nikdy netrénoval ani žáky. I tak má skvělou kvalifikaci – vedle bafuňářských rolí v nejvyšších patrech ruského hokeje je navrch synem tamního miliardáře Borise Rotenberga, který se od dětství přátelí s prezidentem Vladimirem Putinem.

Putinovi dělal sparingpartnera v judu a hrával s ním rekreačně hokej. Neplatí tedy bezezbytku Solženicynův výrok, že nejhorší na světě je být Rus; nikoli, když je vaším otcem Boris Rotenberg.

„José Mourinho také začínal jako překladatel Alexe Fergusona,“ pronesl jeho syn na svou obhajobu. Nechme stranou, že Mourinho nebyl tlumočníkem Alexe Fergusona, nýbrž jiné fotbalové legendy Bobbyho Robsona. Mnohem podnětnější bude zjistit, proč nový hokejový trenér o Mourinhovi mluvil.

„Absorboval všechny dostupné dovednosti od svých předchůdců a stal se velmi úspěšným koučem,“ přirovnal se Roman Rotenberg k velkému fotbalovému jménu.

Dosavadní trenér SKA Valerij Bragin, kterého mocný syn mocného otce vystřídal, v klubu zůstává coby asistent a k rošádě se postavil smířlivě. Některé komentáře zvenčí ale dekorum nezachovaly.

„Když slyším některé názory respektovaných hokejových veteránů a odborníků, že si Roman Rotenberg trenérskou funkci zasloužil, nemohu to nazvat jinak než pokrytectvím. Slovo ‚správně‘ a Rotenberg jsou dvě protichůdné věci,“ pronesl pobouřeně bývalý ruský hokejista a mistr světa z roku 2008 Fjodor Ťutin.

Všechno je mu dovoleno.

„Po té zprávě jsem se nejdřív rozesmál a pak ucítil stud,“ prohlásil finský hokejový trenér Hannu Jortikka, který má za sebou i angažmá v KHL. „Samozřejmě, že je to parodie, fraška. Jenže to se tomuto chlapci stává celý život. Všechno je mu dovoleno.“

Reklama

„Roman Rotenberg loni v televizním vystoupení řekl, že od roku 2014 viděl 800 hokejových utkání, to už je opravdu velmi seriózní zkušenost,“ neodpustil si hlavní estonský internetový kanál Delfi. Snad nyní nerozpoutá Vladimir Vladimirovič v Pobaltí válku.

Jmění otce dnešního petrohradského trenéra, oligarchy Borise Rotenberga, podle amerického Forbesu dosahuje hodnoty 1,2 miliardy dolarů. Se starším bratrem Arkadijem ovládá SMP Bank a má silný vliv v Gazpromu. V roce 2014 byli Rotenbergovi postiženi americkými sankcemi kvůli úzkým vazbám na Putina.

Mladý Rotenberg vystudoval ekonomii ve Velké Británii, a než se přes Gazprom dostal do vedení SKA Petrohrad, držel podíl v klubu Jokerit Helsinky – kromě ruského má stejně jako otec i finské občanství.

„V době, kdy na něj dopadly americké sankce, ironicky prohlásil, že Amerika ocenila jeho služby Rusku,“ napsal finský portál Yle. Rotenberg je mimo jiné stále generálním manažerem ruské hokejové reprezentace a s přirovnáním k Mourinhovi přispěchal jako první bývalý šéf světového hokeje René Fasel.

Prezident ruského hokejového svazu Vladislav Treťjak pak nového petrohradského trenéra komentoval slovy, že v hokeji není Rotenberg žádným nováčkem. S tím ale nesouhlasil známý ruský umělec a fanoušek klubu Michail Bojarskij.

Předplatné Forbesu

„V klubu mohl coby člen vedení dělat Roman Rotenberg administrativní rozhodnutí, ale tohle je něco úplně jiného,“ pálil ze sebe s kadencí kalašnikova pro sázkový web Metaratings.

„Jde o neslučitelné profese, jako by se stal v divadle umělecký šéf baletu hlavním režisérem. To, co se v SKA událo, je naprosto nepochopitelné!“

Vážně je naprosto nepochopitelné, že lídra nejvyšší ruské hokejové soutěže trénuje syn Putinova kamaráda? Kdyby bylo v Rusku naprosto nepochopitelné jen křeslo hokejového trenéra pro Romana Rotenberga, mohli bychom začít v euforii tančit kozáčka.