Svět se asi po večerech utápí v depresích, a tak si dává panáka na uvolnění. A ne ledajakého, nýbrž kvalitní pití. Aspoň to tak vypadá podle nejnovějších údajů Asociace skotské whisky (SWA – Scotch Whisky Association), což je profesní organizace, která prosazuje zájmy tohoto odvětví.

Podle SWA vyvezli Skotové za letošní první půlrok přes půl miliardy lahví whisky, což znamená zvýšení objemu exportu o 3,1 procenta oproti stejnému období za loňský rok, napsal server americké televize CNBC.

Půl miliardy lahví whisky není vůbec špatné číslo. Přesněji řečeno 533 milionů sedmičkových lahví oproti loňským 517 milionům. Od roku 2013 je to poprvé, co se vývoz skotské zvýšil, i když je taky třeba říct, že výše zaplaceného cla klesla z 1,71 miliardy liber na 1,70 miliardy liber.

Čtěte také: O zapomenutém sudu z vitríny a perech, která voní po whisky

„Ukazuje se, že poptávka spotřebitelů roste,“ pochvaloval si výkonný ředitel SWA David Frost. „Důraz, který klademe na kvalitu a prokazování původu napříč odvětvím, spolu s investicemi znamená, že vývozy skotské whisky můžou růst i do budoucna. Ukazuje se, že skotská láká spotřebitele na zavedených trzích a i na těch nových,“ dodal.

Skotská whisky je pojem a pro její výrobu platí ve Skotsku přísná pravidla. Aby se whisky mohla pyšnit přízviskem skotská, musí být mimo jiné vypálena ve skotské palírně a zrát na území Skotska v dubových sudech nejmíň tři roky a jeden den. A taky nesmí obsahovat jiné přísady než vodu a karamelové barvivo.

SWA tvrdí, že globální trh pro čistou sladovou (single malt) whisky roste, i když většinový díl exportu, 362 milionů lahví, připadá na skotskou whisky míchanou (blended).

Čtěte také: Nejlepší whisky pro rok 2016 je z Kanady, říká otec Whisky Bible. Dá se mu věřit?

Třeba jen do Spojených států, vedle Francie nejvýznamnějšího trhu pro skotskou, se vyvezla whisky za 357 milionů liber, což je devítiprocentní nárůst. Francie vede v absolutních číslech v objemu dovozu. O Česku se zpráva nezmiňuje, ale do první dvacítky nejvýznamnějších trhů se dostalo i malinké Lotyšsko.

Zdá se ale, že ve zlatavém alkoholu si začínají libovat i Indové. Tamní export vzrostl o 28 procent na celkových 43 milionů liber. V Indii je ovšem na dovozy uvaleno 150procentní clo, takže SWA rovnou ve své analýze požádala vládu, aby se v souvislosti s brexitem zaměřila na jednání s Indií jako jedním z hlavních trhů. Jen po úpravě cel se potenciál tamního trhu prý může plně projevit.

Jak s vývozem whisky brexit zamíchá, se neví. „Je jasné, že nejistota kvůli brexitu bude na exportéry klást zvýšené nároky. Dál podporujeme rychlé vyjasnění toho, jak bude vypadat příští obchodní vztah Británie s EU i s dalšími zeměmi,“ podotkl Frost.