skip to main content

Svět podle Madeleine. Tohle jsou rady slavné diplomatky pro ženy v byznysu

3 minuty čtení

„Mnohé životy se vyvíjejí víceméně předvídatelným způsobem, plynou jako voda dobře vyhloubeným korytem. Moje cesta byla jiná. Představa, že československé dítě narozené krátce před vypuknutím světové války se jednou stane první americkou ženou v úřadu ministra zahraničí, bývala nemyslitelná.“

„Téměř stejně nemyslitelná jako to, že matka tří dětí, která až do svých 39 let nikdy nezastávala vládní funkci, se stane nejvýše postavenou ženou v americké historii. Až dlouho do mé dospělosti nikdo nepředpokládal, že bych se měla stát tím, čím jsem se stala.“

Tahle slova pronesla fantastická žena. Rodačka z pražského Smíchova, úžasná, nesmírně vzdělaná a za všech okolností elegantní dáma s neskutečným přehledem a bezvadným smyslem pro humor, vlivná americká politička, první žena na postu ministryně zahraničních věcí USA.

Reklama

Zároveň vždy Češka a celoživotní česká patriotka, jíž v této zemi vděčíme za mnohé, a to nejen v těchto dnech. Velký světový státník. A trochu i ta Madla z cihelny, to děvče se zdravým selským rozumem a správně prořízlou pusou, což byla mimochodem oblíbená hrdinka její babičky, která tak svou malou vnučku kdysi v Praze překřtila. Marie Jana Körbelová.

Madeleine Albright (15. 5. 1937 – 23. 3. 2022), která letos v březnu odešla z tohoto světa ve věku nedožitých 85 let. Když jsme v roce 2012 stavěli v tehdy zbrusu novém českém Forbesu vůbec první žebříček nejvlivnějších žen Česka, Madeleine Albright ho vyhrála. A poskytla nám tehdy při té příležitosti krásný, mnohovrstevnatý rozhovor.