skip to main content

Svět se mění, Česko stojí, říkají investoři Ondřej Tomek a Branislav Gordan

9 minut čtení

Za posledních osmnáct měsíců jsme čelili tak rychlým změnám ve finančním sektoru, že to současné ani minulé generace rozhodně nepamatují. Změnilo se toho tolik a nemáme na mysli jen covid-19, který zasáhl každého z nás, ale hlavně jeho ekonomické důsledky a dopady na celou společnost.

Byli jsme svědky nejrychlejšího růstu nezaměstnanosti a během několika dalších krátkých měsíců naopak nejrychlejší tvorby pracovních míst v historii USA (mimochodem, krásná ukázka téměř dokonalé flexibility pracovního trhu), rozdávání helicopter money (rekordní tisknutí peněz), extrémního zadlužení států, obrovského a velmi rychlého propadu na finančních trzích následovaného rychlou otočkou zpět nahoru až na hodnoty, kam jsme se dostali dnes – index S&P 500 se obchoduje nejvýš v historii. Za tímto bezprecedentním růstem cen akcií je především masivní – rovněž rekordní – tisknutí peněz.

Reklama

V USA byl příliv nových peněz na trhy tak masivní, že za posledních osmnáct měsíců aktiva Fedu vzrostla o více než sto procent a peněžní zásoba M2 o čtyřicet procent. Tohle svět nikdy předtím nezažil. Nikdy. Doslova se změnily veškeré dříve používané metody přístupu k řízení státní monetární a finanční politiky.