Novinové titulky často hovoří o přírodních katastrofách, teroristických útocích, politických tahanicích a pochmurných vyhlídkách. Jenže nenechte se mýlit: ve světě se děje i spoustu dobra. Nevěříte? Máme pro vás 20 důkazů.

1. V roce 2018 prošel svět jednou obrovskou a přitom opomíjenou změnou. Poprvé za posledních 10 tisíc let nežije většina obyvatel pod hranicí chudoby.

2. Lidstvo také zažívá éru nejnižší nezaměstnanosti za posledních 40 let. Globální nezaměstnanost podle studie UBS klesla na 5,2 procenta. Česko je na 18. místě nejlepších globálních výsledků a na druhém místě v EU.

3. Podle vědců by se měla ozonová vrstva nad Arktidou zcela obnovit do 10 let. Nad zbytkem světa do roku 2060. Vychází to ze zprávy OSN.

4. Na dvě stovky globálních gigantů, jako je Coca-cola, H&M či Nestlé, se zavázalo, že do roku 2025 budou všechny obaly jejich výrobků recyklované / kompostovatelné / recyklovatelné.

5. Čína zakázala obchod se slonovinou, podle průzkumů to podporuje až 90 procent obyvatel. Zájem o nákup klesl skokově na polovinu a dál se snižuje.

6. S mileniály to nakonec nebude tak zlé. Díky nim se mění běžné způsoby stravování. Tahle generace udělala z vegetariánství a veganství běžnou záležitost. Na 70 procent populace snižuje svou spotřebu masa nebo ho rovnou z jídelníčku vyloučilo. Tuhle zprávu jste si mohli přečíst i na Forbesu.

7. A vůbec ta mládež tolik nezlobí. Podle dat Světové zdravotnické organizace pokleslo v Evropě množství teenagerů, kteří pravidelně konzumují alkohol. Starý kontinent má přitom nejvyšší úroveň konzumace alkoholu z celého světa.

8. Tunisko jako první země z arabského světa schválilo zákon, který zaručuje ženám rovnost při dědickém řízení. Popřelo tak staré pravidlo islámské šaríi.

9. A obecně se demokracii daří více než kdy dřív. Podle průzkumu připadá na každých 10 zemí světa hned šest s demokratickým režimem, což je od druhé světové války rekord.

10. Česká studentka navrhla unikátní ekologický obal na kávu, který by mohl zcela nahradit hliníkové kapsle. Zvítězila s ním v mezinárodní soutěži Model Young Package; její obal je vytvořen z běžného kuchyňského odpadu přeměněného do nového materiálu.

11. V mnoha částech světa je konečně levnější budovat alternativní zdroje energie než spalovací elektrárny. Ve druhé polovině minulého roku se snížily náklady na výrobu solární elektřiny o 14 procent a větrné o šest procent.

12. Stěžujeme si sice na sucho, ale podle českých vědců je v Evropě nejvíc vody za tisíc let. Přesněji: posledních 90 let je v Evropě nejvlhčích. Studii ČZÚ vydal prestižní časopis Nature.

13. Velké společnosti vytáhly do boje proti užívání plastů. Adidas se zavázal, že do roku 2024 přejde na používání recyklovaných plastů. Hodně si slibuje i od kolekce bot Parley, vytvořené z plastů vylovených z oceánu – očekává, že jich prodá na pět milionů párů. Starbucks se chce zbavit plastových brček, s podobným plánem začíná i McDonald’s. Jednorázové plasty touží z obchodů a restaurací vymýtit i IKEA.

14. Na 300 módních řetězců a značek (mezi nimi i ZARA, Marks & Spencer či Topshop) se zavázalo, že přestane prodávat oblečení z mohéru, poté co PETA zveřejnila, jak je se zvířaty nakládáno při jejich chovu. Zjistilo se, že jsou týrána a zbytečně umírají.

15. Onlinový globální prodejce Asos se rovnou zřekl i kašmíru, peří a hedvábí. Protože „proč by měla zvířata trpět kvůli lidské touze po módním oblečení“.

16. Ani lidská mlsnost není důvodem, aby se zvířata trápila. Přitom je běžným zvykem, že humři se vaří zaživa ve vroucí vodě. Citliví a inteligentní tvorové v takových chvílích zažívají krutou bolest. Proto Švýcarsko v rámci opatření na ochranu zvířat tento postup zakázalo.

17. Do Česka se vracejí vzácná zvířata. Žije tu asi 80 rysů a na tři desítky vlků. Do horských oblastí se občas zatoulá i nějaký ten medvěd. Jestli šelmám fandíte, prozkoumejte web selmy.cz.

18. Že si uprchlíci v Evropě nedokážou najít práci a jsou pro společnost přítěží? Data tomu moc nenasvědčují. V Německu získalo zaměstnání přes 300 tisíc uprchlíků. Před rokem to přitom nebyla ani polovina.

19. Proměnit poušť v oázu, to už není jen záležitost z pohádek. Systém, který to dokáže, teď vyvíjejí čeští vědci a představí ho na Expu 2020 v Dubaji. Jejich Solar Air Water Energy Resource (SAWER) dokáže získat vodu z pouštního vzduchu a kultivovat poušť v úrodnou půdu.

20. Jsme šťastná země! Na prvních místech španělského indexu štěstí se tradičně umístily severské země, Francie, Británie či Rakousko. Ale Česku patří hned sedmá příčka nejšťastnějších zemí Evropy. A sedmička je co? No přece šťastné číslo!