Až se tuto sobotu v podvečer zatáhne střecha nad fotbalovým stadionem ve Frankfurtu, odehraje se pod ní největší MMA turnaj na světě. Téměř šedesát tisíc nejen německých diváků bude upřeně sledovat show, kterou jim dovezli Čech se Slovákem.

Ondřeje Novotného s Pavlem Nerudou netřeba detailně představovat. Pravidelný čtenář Forbesu může dvojici sportovně orientovaných byznysmenů znát nejen ze srpnového titulního dvojrozhovoru.

Přesto ve zkratce: v roce 2016 založili bojovou organizaci Oktagon MMA a z kdysi opovrhovaného sportu vybudovali celospolečenskou zábavu, jež má renomé ve světě a kterou si sami cení na miliardy korun. A tohle postavení za pár hodin stvrdí v pátém nejlidnatějším městě Německa.

Právě na jejich turnaj Oktagon 62 dorazí rekordní MMA návštěva. Dosud prodali přes 58 500 lístků a pár stovek vstupenek mají stále k dispozici. Více fanoušků na galavečeru ryze smíšených bojových umění nikdy nebylo. Dosavadní rekord, jenž držela konkurenční polská organizace KSW, čítal 57 766 diváků.

„Vstupujeme do úplně nové éry nejen MMA, ale i naší firmy,“ pochvaluje si pro Forbes Neruda. „Tento turnaj nás bude definovat na další roky,“ věří. První fotbalový stadion přitom Oktagon vyprodal nedávno. Zkraje června dorazilo do pražského Edenu na sedmadvacet tisíc lidí, což je pro změnu rekord v počtu účastníků sportovní akce v Česku. V domovině, kde Oktagon buduje svou značku osm let.

Oproti tomu na území našeho západního souseda vstoupil teprve v roce 2022, a i tak se mu nyní podařilo vyprodat jednu z největších tamních arén.

„Měli jsme představu, že v Německu budeme dobře fungovat, ale že takhle dobře a rychle, jsme nečekali,“ komentoval ve zmiňovaném rozhovoru Novotný, který se svým byznysovým parťákem přisuzoval brzký úspěch obrovskému hladu místních po MMA.

„Němci jsou strašně skoupí na projevení emocí. Neustále se hlídají a bičují za druhou světovou válku. Pro ně vše, co se týká boje a krve, je válka a otevírá to stigma, které je zakořeněné ve společnosti a není možné ho zlehčovat,“ vyprávěl. „Tenhle mindset ale paradoxně vytvořil velkou poptávku. Na jednu stranu se bojí, ale zároveň to chtějí, protože to je něco, co doteď nemohli mít,“ doplňoval Neruda.

Oba muži a jejich několikasetčlenný tým jim o víkendu nadělí zábavu, jejíž organizace by měla vyjít na více než šedesát milionů korun. Náklady šponuje nejen nákladný pronájem stadionu či atraktivní zápasnická karta, ale rovněž doprovodná fanouškovská show, kterou se Oktagon dlouhodobě vymyká.

Vedle již tradičního ohňostroje a všemožných vizuálních efektů je to například i přestávkový koncert po vzoru amerického Super Bowlu. Jen dvacetiminutové vystoupení britského zpěváka Johna Newmana, jehož píseň Love Me Again čítá na YouTube přes jednu miliardu přehrání, vyjde na několik milionů korun.

Dílky skládačky, které by měly ještě umocnit zážitek z mimořádného večera, byť by se bez nich klidně mohl obejít. Jenže to jeho strůjci nedokážou…

„S klidem na duši utratím sedm milionů za blbosti, které kdyby na turnaji nebyly, nikdo by to nepoznal a my bychom tu mohli sedět každý o tři a půl míče těžší. Místo toho si ale během galavečera řekneme: Hele, hraje to! Koukej, támhle to svítí!“ ohlížel se za doprovodnou show po červnovém turnaji v Edenu. „Tohle spousta lidí nemá a nebyla by ochotna upřednostnit minutový zážitek před penězi, které by mohly vystačit i na několik let.“

Turnaj ve Frankfurtu by ale pro Ondřeje Novotného s Pavlem Nerudou neměl být jen velkým zážitkem, ale také velkým zdrojem příjmů. Dá se předpokládat, že do firemní pokladny přinese přes 150 milionů korun (v hrubém). I díky tomu by se roční tržby Oktagonu měly letos vyšplhat ke třem čtvrtinám miliardy. Loni to bylo přes čtyři sta milionů.