Čeští skladatelé + čeští interpreti = velký světový úspěch. Album klavírních koncertů Antonína Dvořáka a Bohuslava Martinů, které nahrál klavírista Ivo Kahánek a Bamberský symfonický orchestr pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, získalo od britského BBC Music Magazine ocenění pro nejlepší nahrávku roku.

„Mám obrovskou radost, že česká hudba byla přijata s takovým nadšením. Získat tuto cenu je docela složité,“ uvedl Ivo Kahánek, patrně nejuznávanější český klavírní virtuos současnosti.

Pro představu, o jak prestižní ocenění jde: generální ředitel České filharmonie David Mareček přirovnal už samotnou nejužší nominaci, v níž se album ocitlo v lednu, k účasti ve finále sportovního mistrovství světa. Budeme-li ve sportovní terminologii pokračovat, pak se dnes Kahánek a „jeho tým“ stali světovými šampiony.

Ivo Kahánek s dirigentem Jakubem Hrůšou

Počin, který se ve své kategorii stal nejlepším na světě, lze snadno vnímat jako ryze český. Čeští skladatelé jsou interpretováni českým klavíristou, orchestr řídí český dirigent a také Bamberští symfonikové odkazují na český původ – hudební těleso vzniklo po druhé světové válce po odsunu členů pražské Německé filharmonie z tehdejšího Československa.

„Slogan, že jde o německý orchestr s českým zvukem, rozhodně není marketingový tah. Měkkost smyčců podtrhuje dirigent Jakub Hrůša a na albu je podle mě cítit, jak všichni hrajeme Dvořáka a Martinů rádi. Z hlediska uměleckého zážitku byla práce na albu absolutním štěstím,“ líčil Kahánek.

Na albu je cítit, jak všichni hrajeme Dvořáka a Martinů rádi.

Aby triumf přišel, musela nahrávka nejprve obdržet výjimečnou recenzi. Kahánkovo CD bylo v BBC Music Magazine, celosvětově nejprodávanějším časopise o klasické hudbě, v listopadu označeno za Nahrávku měsíce. Odborná komise BBC pak z několika set nahrávek vybrala do finální nominace tři a z nich vzešel vítěz na základě online hlasování posluchačů z celé planety.

Kahánek zalitoval, že kvůli pandemii nemohl on a Jakub Hrůša osobně převzít cenu, kterou v minulosti dostaly absolutní světové hvězdy. Zároveň ale vyjádřil potěšení, že triumf přišel právě v této době.

„Cena potvrzuje, jak důležité je právě pro naši republiku umění i v komplikovaných časech, kdy se mnohým zdá, že kultura je až to poslední, na co by peníze měly jít,“ připomenul klavírista.

„Věřím, že koncerty klasické hudby budou jednou z věcí, které rozproudí cestovní ruch a s ním i celou ekonomickou mašinerii. My hudebníci přitom zdaleka nestojíme s nataženou rukou. Odehráli jsme například spoustu online koncertů, jejichž výtěžek putoval v drtivé většině na dobročinné účely – ve prospěch lékařů, seniorů a dalších potřebných.“

A skladby, které Kahánkovi přinesly ocenění? „Zatímco Čajkovského Klavírní koncert b moll je všeobecně vnímán jako zkouška schopností klavíristy, Dvořákova skladba je v jistém ohledu ještě náročnější. I proto se nehraje tak často,“ vysvětluje virtuos.

„Martinů je zase složitější na pochopení. Nahrát právě tyto sklady průměrně by byl zločin. Nemohl jsem si dovolit, aby to takto dopadlo.“

A dnes už nemůže být sporu, že výsledek dopadl mimořádně.