Suchý humor. Podivný vztah ke zvířatům. A vousáči, kteří musí vystoupit z komfortní zóny. Poslední dobou na plátna českých kin zavítalo několik návštěv z Islandu.

Připravili jsme pro vás výběr nejnovějších a nejzajímavějších filmů, které abyste věděli, které z nich stojí za vaši pozornost.

A dýchejte klidně

Nejnovější islandské drama, které právě vstoupilo do kin, je z našeho výběru vlastně nejvíce konvenční. Jeho hrdinkami jsou dvě ženy, které spojí existenční trápení. Svobodná matka Lara bojuje s nedostatkem peněz, kvůli kterým se musí vystěhovat a bydlet v autě u letiště, kde pracuje.

Právě tam potká Adju, která se snaží nelegálně dostat přes Island do Kanady. Ženy na pokraji nervového zhroucení si dodají síly nečekaným a uvěřitelným způsobem, režisérka Ísold Uggadóttir svůj oceňovaný debut totiž formuje v tradici sociálního realismu.

Pod jedním stromem

Dva páry, které sdílejí dvojdomek, se dostanou do sousedského sporu. Problémem je vysoký košatý strom, jenž stojí v jedné ze zahrad, vrhá ovšem stín na zahradu sousedů, na níž by se paní domu ráda slunila. Chce ho proto alespoň zastřihnout, stanovisko druhé strany je ale odmítavé.

Souboj sousedů začíná. Nejprve má podobu štiplavých poznámek typu „Opaluj se, ale před čtyřicítkou stejně neutečeš“, pak se vyhrotí až k propíchnutým pneumatikám a ztraceným zvířatům. Rodiny však řeší i svá vnitřní dramata, a spor o stín má tak více stránek, které postupně probublávají na povrch podle toho, jak komu tečou nervy. A jak už to tak v severské kinematografii bývá, odpovědí je ohňostroj extrémního násilí.

O koních a lidech

V závěru povídkového snímku O koních a lidech jedna z postav vydlabe z koně vnitřnosti a pak se v něm vyspí, aby přežila mrazivou zimní noc. Pokud si myslíte, že jsme teď celý film vyspoilerovali, jste na omylu. Pouto člověka a koně v jezdecké komunitě během islandského jara má ještě mnohem, mnohem bizarnější kontury.

Výsledkem je ale zábavná, nenucená a osvěžující komedie, která z extrémních situací těží potemnělý humor, jímž postavy vzdorují osudu. Tvůrci se také dušují, že během natáčení nebyl zraněn žádný kůň, jenom prý několik herců možná utrpělo psychickou újmu.

Fúsi

Před životem se nejde schovat ani na Islandu. Pozná to obrovský, zavalitý čtyřicátník Fúsi, jehož všední dny tvoří rutina práce na letišti a stavění modýlků tanků z druhé světové války. Muž žije se svojí matkou v bytě, kterým duní metal, a zdá se, že to tak bude už navždycky. Pak ale do jeho života vtrhne temperamentní žena s dítětem.

Ač to tak nezní, drama Fúsi není islandskou verzí komedie 40 let panic, ale spíše charakterovou studií několika outsiderů, která se vymyká klišé romantických komedií o tom, jak kluk potkal holku. V angličtině se nicméně opravdu jmenuje „Virgin Mountain“.

Berani

Dva bratři žijí v zapadlém údolí, ale nemluví spolu. Už 40 let. Vousáči mají vedle sebe stáda s ovcemi, ale pýcha ani jednomu z nich nedovolí ustoupit. Muži, kteří jsou tvrdohlavější než berani, ale musí náhle svůj vztah přehodnotit, když se jejich stáda nakazí klusavkou.

Do minimalistického, poeticky nasnímaného dramatu se podařilo vklínit zrnka humoru, v drsné islandské přírodě ale úsměv nakonec vždycky ztuhne. Čekejte tedy málo slov, ale opravdu hodně ovcí, pro Islanďany posvátných zvířat.