skip to main content

Byznys postavili na starém papíru. Dělají z něj brzdové destičky i umělý sníh pro Hollywood

6 minut čtení

Dělají umělý sníh pro Hollywood. Vyvážejí do celého světa izolace proti teplu, hluku i ohni. Vyrábějí příměsi do speciálního asfaltu, který se používá třeba na frankfurtském letišti. Na kontě mají i podestýlky pro dostihové koně a brzdové destičky pro světové automobilky. Tohle všechno dělají v Ciuru ze starého papíru. Vítejte ve firmě, kterou živí odpad.

Bratranci Michal a Mojmír Urbánkovi
Reklama

Chybělo málo a tenhle příběh se mohl psát v Kanadě. Právě tam měl v 80. letech emigrovat Michal Urbánek spolu se svou matkou. Ve škole se už rozloučil se spolužáky a kufry měli sbalené. Nedostali se ale ani na letiště. Den před odjezdem jim sebrali výjezdní doložku a cesta do Kanady, kam pár let před nimi emigroval Urbánkův otec, se zavřela.

„Nakonec jsme se tam dostali až v létě 1989 a já se tam byl podívat, kam nastoupím do školy,“ vzpomíná Michal Urbánek, dnes generální ředitel rodinné firmy Ciur. Brzy se ale všechno změnilo a stěhování za oceán padlo.

Reklama

Místo toho se otevřely nečekané možnosti u nás a rodina přemýšlela, jak se jich chopí. Urbánkův otec se v Kanadě přidal k dalšímu českému emigrantovi, který tam už od 70. let prodával speciální foukané izolace, jež vyráběl z celulózy z papírového odpadu. A protože sběr papíru byl v tehdejším Československu na dobré úrovni, Urbánkovi si řekli, že tohle by mohla být cesta i u nás.

V tu chvíli do příběhu vstupuje Mojmír Urbánek, bratranec Michala, který ve firmě působí stále coby šéf výroby a vývoje. „Dohodli jsme se, že se tam zajedu podívat, jak to dělají,“ vzpomíná Mojmír na rok 1990, kdy na tři měsíce odletěl do Kanady.

Vrátil se nejen plný dojmů z kulturního šoku, ale také s licenční smlouvou na technologii izolace Climatizer Plus. Záhy z Kanady dovezli i pár klíčových strojů a pustili se do přípravy samotné výroby. Přišlo vhod, že Mojmír Urbánek je původním vzděláním mechanizátor zemědělství, většinu technologií si totiž v mladé firmě, která vznikla přesně před třiceti lety, museli vyrobit sami.

Reklama
Reklama