Hodináři ve Švýcarsku nechtějí přihlížet, jak chytré hodinky válcují jejich skvosty. Rozhodli se, že starou dobrou klasiku trochu vylepší. Společnost TAG Heuer, která působí na trhu už 155 let, se domluvila s Intelem a Googlem na výrobě luxusních smartwatch. „Švýcarsko a Silicon Valley spojily síly, aby dobyly svět chytrých hodinek,“ křičel do mikrofonu lámanou angličtinou šéf švýcarské firmy Jean-Claude Biver, když na výstavě Baselworld oznamoval zrod nového partnerství. Podívat se na to můžete tady.

Na první pohled by se hodinky neměly lišit od těch tradičních, které TAG Heuer vyrábí. Půjde nejspíš o repliku masivního černého modelu Carrera s chipem od Intelu a operačním systémem Android Wear. Zatím se neví, kolik budou stát, ale podobně jako Apple Watch budou umět sledovat vaši polohu nebo měřit sportovní výkony.

luxury watches done

Zástupci TAG Heuer, Intelu a Googlu, když ve čtvrtek oznámili začátek tažení proti smartwatch.

Ještě přednedávnem to vypadalo, že Apple, Motorola, Sony a další firmy zaženou výrobce tradičních hodinek do kouta. Podle předpovědí by jim mohly ukousnout až třetinu tržeb. Ale staří mistři hodináři si prohlédli jejich moderní vychytávky a došlo jim, že mají šanci: mohou konkurovat designem. Chytré hodinky totiž nejsou moc elegantní – vypadají spíš jako malé počítače, a ne jako šperky. „Apple naučí mladé lidi nosit hodinky a ti si pak jednou koupí nějaké opravdické,“ tvrdí Biver.

Chytrou elektroniku začnou používat i dalších výrobci klasických hodinek. Třeba největší hráč na trhu, koncern Swatch Group, chce ty své začít prodávat v dubnu nebo v květnu. Nepůjde o plnokrevné chytré hodinky, budou mít jen některé funkce: čip na bezkontaktní platby a technologii bluetooth, díky které budou komunikovat se smartphonem.

Na úvodní fotografii je jeden z klasických sportovních modelů hodinek Carrera z dílny TAG Heuer – nevíme přesně, jak budou vypadat ty nové.