Švýcarská centrální banka dnes kvůli snaze bojovat s inflací zvýšila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na jeden a půl procenta. 23. března to uvedla v tiskové zprávě a dodala, že další zvyšování úrokových sazeb nevylučuje. Ke zpřísnění měnové politiky sáhla navzdory krizi kolem druhé největší švýcarské banky Credit Suisse.

Centrální banka uvedla, že je také připravena v případě nutnosti intervenovat na devizovém trhu. Už několik čtvrtletí prodává devizy.

Toto zvýšení bylo čtvrté po sobě a v souladu s očekáváním analytiků. Úrokové sazby se ve Švýcarsku poprvé dostaly ze záporných hodnot loni v září, přičemž centrální banka v červnu překvapila trhy, když sazby zvýšila poprvé od roku 2007.

„Výhled růstu globální ekonomiky v nadcházejících čtvrtletích zůstává utlumený,“ uvedla dnes měnová autorita. „Zároveň inflace pravděpodobně zůstane celosvětově zvýšená,“ dodala.

Inflace ve Švýcarsku je nižší než v mnoha jiných evropských zemích, dostala se na 3,4 procenta. Nachází se tak výrazně nad cílovým rozpětím, které centrální banka stanovila mezi nulou a dvěma procenty.

Švýcarská centrální banka byla v posledním týdnu celosvětově v centru pozornosti, když přistoupila na to, že půjčí bance Credit Suisse až 50 miliard švýcarských franků, v přepočtu 1,2 bilionu korun. Akcie Credit Suisse se propadly po zprávách, že její největší investor, finanční ústav Saudi National Bank, už jí neposkytne další finanční pomoc. O víkendu se Credit Suisse dohodla, že ji převezme její větší rival UBS.