Kdybyste začali v Praze a na dvě světové strany seřadili všechny plastové Tatry T148, které za posledních deset let nechala vyrobit firma Dino Toys, došli byste směrem na východ až k Liptovskému Mikuláši a směrem na západ až do Stuttgartu. Ikonické hračky pro děti, kterou přesně před jednou dekádou společnost znovuobnovila, se totiž prodalo už přes půl milionu kusů.

Výroba před lety svedla dohromady dvě české rodinné firmy s třicetiletou tradicí. V čele té větší – Dino Toys, která má obrat kolem 250 milionů korun, stojí manželé Kristýna a Václav Miškovští.

V jejich firmě, kterou zakládal dědeček Kristýny Ladislav Mareš, mimo jiné autor deskové hry Dostihy a sázky, právě probíhá generační obměna a postupně ji tak přebírají do svých rukou mladí.

„Když jsme před deseti lety hledali, čemu se budeme věnovat a čím rozšíříme portfolio, tak jsme si vzpomněli na tatrovku a začali přemýšlet, kdo ji vůbec vyrábí. Pátrali jsme a zjistili, že původní formy skončily ve sběru. Navázali jsme tedy jednání s Tatrou Kopřivnice, kde jsme získali exkluzivní licenci a vyrobili formy nové,“ popisuje Kristýna Miškovská, která ve vedení střídá svého otce Jana Šlemína.

Testujeme to tak, že si naši zaměstnanci, kteří jsou rozměrově větší, kleknou do korby a z mírného kopce se rozjedou směrem na Jablonec. A zátěžové testy dopadly vždy výborně, nikdo se nezranil.

Jiří Vošoust, majitel
Forbes Digital Premium