skip to main content

Ta-ma-ra. Jak vypadá příběh ženy, která vybudovala české království luxusu?

10 minut čtení

Na moři je klid a Tamara Kotvalová, zakladatelka Carollina a jedna z nejzajímavějších žen českého byznysu, má veslo pevně v rukou. Zdaleka ne vždy to byla pravda.

Moře v zátoce je klidné. Bílá otlučená loďka s označením ZD 91 se pomalu houpe na malých vlnkách a určitě tady na Jadranu zažila dramatičtější chvíle. Ač tahle loďka patří skoro do muzea, místní rybář na ní vyráží každé ráno na lov. Loďku přitom zachránila jedna z nejúspěšnějších žen českého byznysu. 

Tamara Kotvalová, majitelka obchodů s krásou a luxusem Carollinum, loďku kdysi získala spolu s pozemkem, na němž tady v Chorvatsku, kousek od Zadaru, stojí teď její dům. Za žádnou cenu ale nechtěla, aby loďka šla ke dnu, což hrozilo, a raději zaplatila další peníze za její záchranu a stálou péči místního rybáře.

Tak jak se skoro líně převalují vlnky Jaderského moře, na něž se Tamara ze svého domu může dívat, tak poklidně může působit i její byznys. Hodinky za statisíce a miliony, Pařížská ulice, krása všeho druhu, nejbohatší klientela. Jenže to její moře je občas divoké jako oceán po zemětřesení, už několikrát musela veslovat ze všech sil o život, aby ji nepozřela tsunami, a bouřemi je ošlehaná víc než Kryštof Kolumbus.

Tamara začíná v Chorvatsku novou etapu svého osobního i byznysového života. Etapu, kde hrají hlavní roli domy, pozemky a duše. A začala ji vskutku impozantně, fotbalovou terminologií prostřelila všechno, co jí stálo v cestě a skórovala gól sezony.

Jeden ze svých pozemků prodala největší chorvatské fotbalové hvězdě historie. Na pozemku, který jí patřil, se teď vyhřívá Luka Modrić, záložník Realu Madrid a chorvatská modla. Tohle je sen všech realitních kanceláří v Chorvatsku, prodat cokoli někomu takovému!

Tamaře, která plynně mluví chorvatsky, se prostě Luka ozval na inzerát. Přímo. Docela dobře to vystihuje, jak Tamara buduje svůj miliardový byznys. Občas – jako každý – i díky štěstí, ale pak je za ním miliarda práce. A taky bolesti. Všeho tohohle je byznysový příběh Tamary Kotvalové plný. 

Reklama

„Teď ale žiju krásnou etapu, jsem šťastná a poprvé se nahlas odvážím říct, že si to i zasloužím,“ říká Tamara Kotvalová, když sedí na krásně modré sedačce u bazénu svého domu.

Proč jsme tady, v Chorvatsku?

Baví mě místní život. Je to tu krásné. Je to tady relativně klidné prostředí, které je jinde už vzácností. Vyhovuje mi energie a nátura Chorvatů, kteří žijí už věky pořád stejně spojeni s přírodou, nemají potřebu neustále něco měnit. Rajče i kreveta tu mají stále svou přírodní chuť. Myslím, že mě tu mají rádi, a já mám ráda je. Tady vidím svoje spokojené stáří.

Tak to je asi ještě dost daleko, ne?

Jak se to vezme. Mám teď za úkol postavit nezávislé vedení Carollina, aby se rodina mohla věnovat i dalším projektům a nebyli jsme úplně zapouzdření – a to se teď děje. Teprve potom můžu pustit otěže já. Situace na trhu s lidmi ale není moc dobrá, navíc každý potřebuje čas, aby do té rodinné firmy jednoduše vklouzl.

My neprodáváme potraviny nebo šroubky, u nás je to o emocích a vztazích, vše je navíc postavené na rodinných hodnotách. Až tak po půlroce poznáme, jestli ten nový člověk zapadne do naší skupiny. Takže to chvíli potrvá.

A tady v Chorvatsku je to tedy nový byznys, nebo nová část života vůbec?

Obojí, ale nebylo to vlastně v plánu. Koupila jsem si tu pozemek a postavila dům. Velký, pro celou rodinu. Ale v tu chvíli jsem tady taky našla přátele, je to docela neobvyklé, ale během roku jsem tu kolem sebe měla skupinu skvělých lidí, se kterými stále paříme, a čas tu běží jinak.