Letos jsem si řekl, že část dovolené strávím doma v Česku. Cestováním. Vlakem, autem, autobusem.

Bylo to skvělých deset dní. Tohle je opravdu báječná země se spoustou krásných a zajímavých míst. Moc rád jsem si to zas připomněl. A taky jsem rád, že jsem viděl českou realitu.

Jedna věc mi ale vrtala hlavou. Na těch cestách jsem viděl a prošel spoustou restaurací, kaváren, hotelů a hotýlku. Na máloco z toho si vzpomenu. Všechny byly ne snad špatné, byly vlastně asi dobré. Jen dobré. Ne skvělé. Ne nejlepší. Takové jak by se řeklo standardní…

Pamatujete? Takhle začíná editorial Petra Šimůnka k srpnovému Forbesu, k číslu, ve kterém se snažíme ukázat, že ne všechno v Česku je standardní a že věci jsou dělat i jinak. Líp. Vyzvali jsme vás proto, abyste nám napsali, co je podle vás nadstandardní Česko – která místa, kavárny, restaurace, hotely, služby, cokoli, podle vás vybočují, jsou jiné, zkrátka chtějí být jedničkou a ne dvojkou.

Přišlo nám opravdu hodně tipů (děkujeme!) a z 30 z nich jsme sestavili tuhle mapu. Nechte se inspirovat.

zobrazit_mapu

Kromě tipů na konkrétní místa dorazilo i hodně doporučení, kde hledat další. Pokud pátráte po dobrém jídle, zkuste Scuk.cz. Hodně kavárenských tipů na svém blogu nashromáždil herec Lukáš Hejlík, který projíždí Česko se svým projektem LiStOVáNí. Facebookovou stránku Amazing Places zase zmiňují ti, kteří se nespokojí se standardními hotely a penziony. Nadstandardní místa v Česku zaznamenává i netradiční polaroidový fotoprůvodce spud.cz.