Smartphony a tablety dnes umí používat skoro každý. „Ale ve výrobních firmách často lidé přijdou do práce a svoje chytré telefony odloží do skříňky,“ říká Petr Kubíček, CEO zlínské vývojářské společnosti B2A Software Development.

B2A pomáhá digitalizovat procesy malým a středním českým firmám ve výrobním sektoru nebo dopravě. Tak, aby chytré technologie nezůstávaly ve skříňkách. Vyvíjí aplikace pro iPady, které usnadňují zadávání úkolů, evidenci operací a hotové práce ve výrobě, zrychlují kontrolu kvality, eliminují používání papíru a poskytují data o efektivitě jednotlivých divizí.

Aplikace se dají přizpůsobit konkrétní firmě a snadno napojit na podnikový informační ekosystém. „Prodlužujeme ruku stávajících informačních systémů přímo na výrobní pracoviště, do ostrého provozu, kam většinou nedosáhnou,“ vysvětluje Kubíček.

Petr Kubíček

Lidé ve výrobní hale nenosí v kapse tužku a skládací metr. iPad je tu hlavním nástrojem. Zaměstnanci na něm vidí v reálném čase frontu práce, aktuální dokumentaci, evidují svůj čas, komunikují a řeší úkoly, jejichž evidence jim dřív zabrala desítky minut. Software vyvinutý na platformě iOS lze navíc sladit se smartphony nebo chytrými hodinkami.

Doma si už lidé zvykli objednávat jídlo nebo nakupovat jedním kliknutím v jednoduché aplikaci. V práci ale často narážejí na složité informační systémy, nebo dokonce pořád využívají papír jako hlavní komunikační prostředek. Přitom existují nástroje, které můžou lidem práci výrazně usnadnit a zdlouhavé procesy vyřešit swipem nebo kliknutím na tabletu. Nastupující generace nebude chtít ztrácet čas kvůli složitým řešením,“ popisuje Kubíček svoji vizi.

Propojení strojů a lidí

České výrobní firmy většinou už prvotní digitalizací prošly nebo právě procházejí. Mají vyřešenou základní agendu a mají nástroje, na kterých se dá stavět řešení pro business intelligence.

Podniky využívají různé stupně automatizace, ve velké míře však selhávají v automatizaci komunikace, propojování jednotlivých výrobních celků, distribuci, sběru a následné analýze dat,“ myslí si Petr Kubíček.

Software B2A umožňuje lidem přímo v provozu evidovat to, co udělali a jak dlouho jim to trvalo nebo kdy a proč přerušili práci. Případný problém s kvalitou se okamžitě řeší – stačí výrobek vyfotit tabletem a kontroloři mohou kliknutím na dálku polotovar pustit dál nebo vadný kus z dalšího procesu vyřadit.

Každý má přístup k aktuálním informacím, které pro svou práci potřebuje, nemusí se ptát a nikoho zdržovat.

Sběr podstatných dat

Mluví se o velkých datech, ale firmy je nesbírají a ani často nevědí, k čemu je použít. Přitom čím víc dat dokážete jednoduchou formou posbírat, tím lepší řešení to může znamenat pro váš byznys. Najednou zjistíte, že je můžete využít způsobem, který vás dřív ani nenapadl. Například díky datům z výroby významně zjednodušit obchod a komunikaci se zákazníky,“ říká mladý šéf B2A.

Aplikace pro iPady sbírá zajímavá data, která jsou důležitá i pro kapacitní plánování, analýzy prostojů i výkonů jednotlivých lidí. A také pro predikci a rozhodování o budoucím zaměření byznysu.

Zjednodušení práce

Zaměstnanci ocení každé zjednodušení a usnadnění práce. Když se jim lépe strukturují úkoly, mají jasné zadání a určené priority, jejich produktivita dramaticky roste,“ tvrdí Kubíček.