Investovat dnes může skoro každý, díky online investičním platformám k tomu stačí aplikace v mobilu a třeba tisícovka měsíčně. Ale pozor, investování není trading. Nic pro sprintery. Opravdu zvládnete i dlouhou trať? Tohle byste si měli ujasnit, než vyběhnete.

Rozumět rizikům

S vyššími očekávanými výnosy se pojí vyšší riziko. Především v tom, jak moc kolísá hodnota investice v čase a o kolik nejvíc se může propadnout. Nezapomínejte také na to, že historické výnosy nejsou zárukou výnosů budoucích.

Nesprintovat

Trading a spekulace možná sprint jsou. Investování ale ne, to je spíš maraton. Investice půl milionu na půl roku? Nesmysl, to si peníze dejte radši na spořicí účet.

Nejednat zbrkle

Máte investiční záměr – třeba důchod –, stanovíte si plán, necháte si sestavit portfolio, které do toho plánu přesně sedí, a začnete pravidelně investovat. Potom přijde první pokles a vy zpanikaříte, plán nedodržíte a místo toho vše vyberete? Školácká chyba.

Neprošustrovat úspory

I když se zrovna na trhu nabízí skvělá příležitost, neinvestujte všechny své úspory. Vždy si nechte nějakou rezervu na spořicím účtu. Můžete si ale například stanovit následující pravidla: ve chvíli, kdy trh spadne o deset procent, vezmu deset tisíc ze zásoby a pošlu je, abych nakoupil „ve slevě“. Když spadne o dalších deset procent, vezmu dalších deset tisíc.

Nezapomínat na daně

Podávání přiznání a placení daní se lze u investování vyhnout. Od daně jsou totiž osvobozeny všechny příjmy, které plynou z prodeje investic držených tři roky a déle (časový test). Dále jsou příjmy z prodeje investic osvobozeny, pokud za kalendářní rok nepřesáhne jejich výška sto tisíc korun (hodnotový test). Nepleťte také pojmy „příjem z prodeje“ a „nerealizovaný zisk“, který vidíte například u svých dosud neprodaných investic. Nerealizovaný zisk se nedaní.