Nemusíte pro své děti plánovat kariéru bankéřů, abyste začali s vštěpováním základů finanční gramotnosti už odmalička. Pokud je totiž naučíte dobře hospodařit s penězi, usnadníte jim do budoucna život ať už bude jakýkoli. A ještě lepší vklad jim dáte, když je naučíte i jak výhodně investovat.

Jako otec malých dětí – doma mám šesti a sedmileté – jsem zjistil, že nejlepší je vysvětlovat věci jednoduše. Děti se budou o investování zajímat, když jim téma zasadíte do správného rámce. Přečtěte si několik strategií, které můžete využít ke vzdělávání svých potomků.


Začněte u spoření

Ať už mají vaše děti kapesné, vydělávají si domácími pracemi nebo dostávají dárky, prvním krokem je vštípit jim, jak důležité je, aby si spořily. Před pár lety dostaly obě mé děti na Vánoce kasičku ve tvaru prasátka. O něco později jsme dali sedmiletému synovi dětský sejf, kde si on i jeho mladší sestřička schovávají bankovky, zatímco drobné mají v prasátkách.

Učíme je poznávat hodnotu peněz, koncepty utrácení, spoření, a budoucího zhodnocování. Oba si šetřili na hračky, které chtěli – dcera na několik plyšových zvířátek (její pokus o diverzifikaci portfolia) a syn na koloběžku. Když se nás zeptají na něco, co by si chtěli koupit, využijeme to jako příležitost k diskusi o rozdílech v cenách a také o tom, o co obtížnější je naspořit na hračku za 5 dolarů než za pětadvacet.

Propojte to s jejich zájmy

Když jdete do města, využijte k vysvětlování věci kolem sebe. My jsme takhle využívali třeba výlety do zábavních parků nebo do potravin pro vysvětlení konceptu korporací či akcionářství. Učit se dá pořád – vysvětlili jsme jim, že když lidé zaplatí za jídlo nebo lístky, všechno po odečtení provozních výdajů je pro obchod nebo zábavní park zisk, který se zase vrací k majitelům, respektive akcionářům.

Začněte od základů

Pokud děti pochopí koncepty složeného úročení a inflace, porozumí také tomu, proč je důležité investovat včas. Vysvětlení složeného úročení v kontextu specifického příkladu jim ukáže, jak se peníze samy rozmnožují. Můžete také zkusit koncept „Tátobanky“.

Můj kamarád zřídil pro své děti „Tátobanku“, v níž dětem přiznával měsíční úrok 10 procent, aby je motivoval ke spoření. Díky tomuhle vysokému úroku děti lépe chápaly výhody spoření oproti okamžitému utrácení. Všechno kapesné a peněžní dárky tak dávaly do Tátobanky a on jim každý rok připsal úrok. Tenhle koncept určitě vyzkouším, jakmile budou mé děti o něco starší – zřejmě ale s poněkud méně štědrou úrokovou sazbou.

Pomozte jim porozumět rizikům a odměnám

Zvažování rizik a potenciálních odměn je koncept, který děti ve skutečnosti pochopí velmi snadno. Já a moje žena k tomu využíváme Národní fotbalovou ligu, kterou děti znají, chápou a mají ji rády. Naše rodina se každý týden sází, kdo bude v lize nejlepší. Diskutujeme spolu o hrách a v neděli ráno ohlásíme své tipy. Zjistil jsem, že je skvělé pomáhat dětem učit se zvažovat všechny okolnosti a pak se rozhodovat, která možnost (tým) představuje nejlepší kombinaci rizika a odměny – to, co si z toho odnesou, v životě využijí na mnoha frontách, včetně investování.

Pořiďte akcie

Jak budou děti dospívat, dalším logickým krokem bude vlastní investice do akcií. Můžete tomu pomoci více způsoby. Začněte zlehka a požádejte vaši dospívající ratolest, aby si vybrala pár společností, které ji zajímají. Pak je může nějaký čas studovat, seznamovat se s tím, co dělají, sledovat jejich burzovní grafy. To se může plynule přetavit ve zřízení účtu u diskontového makléře a podporování potomka buď ve spoření, ve vložení části peněz do akcií jednoho nebo více subjektů.

Dejte si záležet a věnujte se dítěti průběžně, monitorujte jeho investice a probírejte s ním důsledky správné i špatné volby.

Obecně platí, že ať už tenhle úvod do finanční gramotnosti pojmete jakkoli, důležité je tomu věnovat energii a čas. Pokud totiž bude své děti učit spořit a investovat, poskytujete jim vědomosti, ze kterých budou těžit celý život. Snažte se v nich vypěstovat takové investiční zvyky, jaké byste u nich rádi viděli v budoucnu. Uvidíte, že to jednou ocení.

Autorem článku je Brent Shutte, hlavní investiční stratég ve společnosti Northwestern Mutual Wealth Management Company.