Angela Ahrendts má v Applu na starosti prodej a loni si z práce odnesla 82,6 milionu dolarů – tedy něco málo přes dvě miliardy korun.

To je podle žebříčku Bloomberg Pay Index nejvíc ze všech žen v americkém korporátním světě. Je to dokonce víc, než bere její šéf. Tim Cook – generální ředitel Applu – měl loni na výplatní pásce 65 milionů dolarů.

Angela Ahrendts (54) přišla do Applu z módní firmy Burberry loni s úkolem vylepšit kamenné prodejny a e-shop. Stala se první ženou v nejvyšším vedení Applu. A fakt, že bere víc než Cook, jen dokazuje, jak je retail pro firmu fatální.

Bloomberg ve svém platovém žebříčku počítá mimo jiné i to, jak moc se manažeři firmám vyplácejí. Výpočet stojí na předpokladu, že firmy si najímají drahé lidi proto, aby vydělávaly, plat se tedy srovnává vůči zisku zaměstnavatele. I v tomto srovnání obchodní šéfka Applu vede – čistě proto, že její plat se v zisku Applu ztratí jako kapka v moři. Konkrétně činil tři promile z průměrného ročního zisku Applu za poslední tři roky.

Druhé a třetí místo v žebříčku pole absolutní výše platu obsadily Safra Catz z Oraclu (71,2 milionu dolarů) a Marissa Mayer z Yahoo (59,1 milionu dolarů).

Obojí vypadá jako astronomická částka, dokud se ovšem nemluví o tom, kolik vydělávají muži. Tím nejdražším za loňský rok je šéf GoPro Nicholas Woodman s příjmem 284 milionů dolarů. Drtivou většinu dostal v akciích firmy, ale pokud jejich kurz nepůjde dolů, peníze jsou jeho.

safra-catz done

Safira Catz.

marissa mayer done

Marissa Mayer.


Čtěte také:

Apple Watch jsou první dítě Tima Cooka. Teď se ukáže, jak si v čele Applu vede

Apple má v hotovosti neuvěřitelnou sumu peněz: skoro pět bilionů korun