Jsou tomu dva roky, co pěstování lanýžů v Česku vystoupilo z ilegality. Přesto se stále plantáže s touto luxusní houbou schovávají před zraky veřejnosti. Jak se tuzemský byznys s lanýži v posledních letech rozrostl a proč je zahalený tajemstvím?

Kdyby jej někdo náhodou našel ve volné přírodě a sebral, hrozí mu až padesátitisícová pokuta. Ještě donedávna takový postih hrozil i těm, kteří by si například po vzoru Francie pěstovali lanýže na vlastním pozemku.

Teprve na jaře roku 2023 Česko uznalo vzácný druh houby jako zemědělskou plodinu. Tím se otevřela příležitost, jak si na pěstování lanýžů postavit byznys.

Díky tomu, že jsou vedené jako zemědělská plodina, na ně lze zároveň žádat o dotace. Rovněž se drahá houba stala jednou z mála plodin, kterou stát koncem loňska povolil pěstovat na polích pod solárními panely.

Obě změny, ale hlavně ta první, pomohly nastartovat pěstování lanýžů v Česku. Kolik se dá na pěstování lanýžů vydělat peněz? Proč drtivá většina tuzemských pěstitelů své lanýžárny skrývá? A jaká úskalí musí vlastník houbové plantáže překonat?

Forbes Digital Premium