Od rána jim na mobil chodí SMS: Ta setinka je vaše!

Ivo Tichý a jeho manželka Věra totiž mají na nečekaném triumfu Ester Ledecké v olympijském superobřím slalomu svůj podíl. Maličký podíl, ale kdo ví, třeba právě ta setina sekundy, o niž česká lyžařka porazila druhou Rakušanku Annu Veith, jde právě za jejich kombinézou Don Quiet.

Čtěte také: Lyže se učil dělat metodou pokus-omyl, teď prodává pár i za 50 tisíc

Španělsko-anglický název odkazuje právě k zakladateli nenápadné lyžařské značky. Pan Tichý se svou paní mají v Neratově nedaleko Pardubic výrobu na závodní kombinézy a další lyžařské oblečení.

Vítězná jízda Ester Ledecké v superobřím slamomu v Pchjongčchangu. Autor: Profimedia.

Je to malá rodinná firma, která dává práci několika švadlenám a roční obrat počítá v jednotkách milionů korun – každopádně od sobotního rána o ní platí, že šije vybavení pro olympijské vítěze(ky). Ostatně na všech televizních záběrech a fotografiích z jihokorejského Pchjongčchangu je logo Don Quiet na paži nebo noze Ester Ledecké dobře vidět.

„Je to úžasné. Ráno jsme se na závod s manželem dívali, pak jsme sedli do auta a jedeme na pracovní cestu,“ vypráví do telefonu Věra Tichá.

Don Quiet s Ledeckou, kterou jsme prozíravě vybrali na obálku únorového Forbesu, spolupracuje už několik let. Pro českou lyžařskou reprezentaci dodává kombinézy čtvrtým rokem a minimálně další čtyři roky dodávat bude, nedávno totiž vyhrál tendr na další olympijský cyklus.

Prohlédněte si náš letošní výběr talentovaných mladých Čechů:

Značka Don Quiet vznikla v roce 1999. Tehdy si Ivo Tichý, velký chlap s holou hlavou, plnovousem a výraznými brýlemi, chtěl jako nadšený lyžař pořídit vlastní šponovky, které postupně mizely z trhu. Nikdo mu je ale nechtěl ušít a prodejce materiálu mu látku na jediný kus nechtěl prodat. Zájem jeho známých ho přesvědčil, aby je začal šít i pro ostatní.

Výroba závodních kombinéz přišla vzápětí, a i když měla původně jen podpořit šponovky pro amatérské lyžaře, nakonec je zcela odsunula do pozadí.

Ivo Tichý, vystudovaný strojař, a Věra, vystudovaná ekonomka, se totiž v neznámém oboru rychle zorientovali a svou kvalitou zaujali i Petra Záhrobského, otce lyžařských reprezentantů. Vynikající střih, špičkový materiál ze Švýcarska a skvělé aerodynamické vlastnosti (jde především o know-how propustnosti vzduchu skrz kombinézu) pomohly značce Don Quiet prosadit se v lyžařském světě naplno.

Kromě české reprezentace dodává i pro několik dalších, například národní tým Libanonu, jezdí v ní i členové lyžařských klubů z Nizozemska. Nejslavnější nositelkou kombinézy Don Quiet je teď ovšem bezesporu dcera Janka Ledeckého.

„Ester se u nás stavila před olympiádou a říkala, že kombinéza musí být co nejrychlejší. Moc dobře ví, že kombinéza může na svahu udělat velký rozdíl, třeba i víc než tu setinu sekundy,“ říká Ivo Tichý. A se smíchem dodává: „Ale samozřejmě, jen samotná kombinéza k vítězství nestačí.“

Mimochodem, provedení kombinéz pro muže a ženy se liší, ale Ester vždy od pana Tichého vyžadovala stejné materiály a střih, jako mají mužští závodníci.

Don Quiet už díky Ondřeji Bankovi a Šárce Strachové na pódiu na olympiádě i mistrovství světa stál, ale tohle zlato je něco mimořádného. I když… Věra Tichá má v tomhle směru realistický pohled. Žádnou lavinu zájmu o kombinézy z Neratova nečeká. „Šárka v naší kombinéze uspěla několikrát a nic zásadního se nestalo,“ říká. „Tak uvidíme.“

Aktuální Forbes, s velkým rozhovorem s Ester Ledeckou i jejím otcem Jankem, seženete až do konce února na stáncích, objednat si ho můžete i v našem e-shopu.