skip to main content
Jak být lepší

Tajemství úspěchu podle Phelpse. Tyto tři kroky vás dostanou na vrchol

Pokud byste strávili nějaký čas s plaveckým trenérem Bobem Bowmanem, pochopili byste, proč se někteří lidé z dobrých stávají průměrnými, zatímco jiní se z úrovně „dobrý“ vyšplhají až k tomu, že lámou světové rekordy.

Výsledky Michaela Phelpse, největší hvězdy Bowmanovy tréninkové skupiny, jsou vskutku neobyčejné. Fenomenální americký plavec dosud posbíral dvaadvacet olympijských medailí, z toho osmnáct zlatých, což je absolutní rekord v celé olympijské historii. Jak tato trenérská superstar může pomoci zlepšit výkony i dalších lidí, především podnikatelů?

Jedna věc je jistá – samotný talent nestačí. Šampioni jako Phelps opakují denně tři věci, které jim pomáhají k dokonalosti.

Vize
„Ani jeden z mých sportovců nemá problém pochopit, proč jsme v bazénu, a co tam ten den budeme dělat,“ říká Bowman. Vizí je plavat tak rychle, aby to stačilo na vítězství a medaile. Bowmanovou strategií je pomoci těmto plavcům soustředit se na proces, nikoliv na výsledek. Nemůžete kontrolovat nebo předpovědět, kdo v daném závodě zvítězí, ale pokud jste dostatečně rychlí, výsledek se dostaví sám.

Medaile jsou pouze hmotné odměny a Bowman věří, že pro člověka, který touží po vrcholném výkonu, je důležitější usilovat o výjimečný výsledek každý den, a mít stále na paměti onu vizi. Tento každodenní návyk povede k dlouhodobé dokonalosti.

Duševní trénink
Vize a duševní trénink jsou dvě strany téže mince. „Musíte naprogramovat svůj vnitřní hledáček,“ říká Bowman. Má na mysli vizualizaci a dle jeho názoru v tom není nikdo lepší, než právě Michael Phelps. „Měsíce před závodem se Michael dostává do klidového stavu. Duševně trénuje v bazénu dvě hodiny denně. Vidí sám sebe, jak vyhrává. Čichá vzduch, ochutnává vodu, poslouchá zvuky, pozoruje časomíru.“

Phelps posunul vizualizaci o úroveň výš. Dívá se na sebe zvenčí, jako divák na ochozu. Také si představuje, jak překonává překážky. Například, co bude dělat, pokud bude v závodě zaostávat víc, než měl v úmyslu. Phelps se připravuje na všechny možné scénáře.

bowman

Reklama

Za zlatými úspěchy Michaela Phelpse stojí kouč Bob Bowman.

Podle Bowmana je duševní trénink osvědčená, dobře propracovaná technika, jak dosáhnout úspěchu prakticky v každé výzvě. „Mozek neumí rozlišit mezi tím, co je barvitou představou a co skutečností.“

Bowman zastává názor, že každý z nás, bez ohledu na oblast, v které se pohybujeme, má dobrou představu o tom, kým jsme dnes, a kým bychom chtěli být zítra. Když si stanovíme cíle, ať už ve sportu, podnikání, nebo kdekoliv jinde, vždy je tu určitá propast mezi tím, kde se momentálně nacházíme, a tím, kde bychom v budoucnosti chtěli být. „Pokud dokážete vytvořit přesvědčivou představu a vizualizovat, jak této představy dosahujete, mozek už si najde způsob, jak to ve skutečnosti dokázat,“ říká Bowman.

Trénovat, trénovat, trénovat
Člověku může být dán talent, ale bez hodin a hodin tréninku dokonalosti nedosáhne. „Když se Michael připravoval na olympiádu v roce 2004, makal 365 dní v roce po dobu šesti let,“ říká Bowman. „Vím to, protože jsem u toho každý den byl. O Vánocích, narozeninách, na Nový rok. Michael makal tvrději, než kdokoliv, koho jsem za svůj život potkal.“

Skvělý výkon v jakékoliv oblasti může klamat. Diváci předpokládají, že daný člověk je od přírody nadaný talentem, protože jeho výkon vypadá tak přirozeně a snadně. Opak je ale pravdou. Výsledkem intenzivního cvičení je, že se vám podaří naprogramovat svůj mozek na ten nejlepší výkon. Den před samotným výkonem si můžete vyčistit hlavu, dát odpočinout tělu a věřit, že už se o zbytek postará samo, jelikož jste to už mnohokrát, stokrát, nebo jako v Phelpsově případě tisíckrát, předtím natrénovali.

Bobu Bowmanovi se sice nedostává takové slávy jako jeho svěřencům, ale nenechte se mýlit. Bez trenéra a jeho každodenních návyků by nebyl žádný Michael Phelps. „Bez Boba bych nikdy nedosáhl takových výsledků, jaké mám, a nikdy bych nevyhrál tolik medailí, kolik jsem vyhrál,“ píše Phelps v úvodu Bowmanovy knihy.

Pokud budete praktikovat tyto tři zvyky, možná vás to nedostane až na olympiádu, ale rozhodně zastíníte konkurenci ve svých životních závodech.