Nic tolik neinspiruje jako odvážná myšlenka uvedená dobrým přednášejícím. Dobře zabalené a podané myšlenky mohou změnit svět. Nebylo by tedy skvělé předně identifikovat techniky, jež nejlepší řečníci světa používají, podívat se, jak dovedou přednést něco, z čeho lidem padá čelist, a uplatnit jejich tajemství, abyste stejně uhranuli vlastní posluchače?

Zde je několik rad, jak připravit úspěšnou prezentaci, na kterou nikdo nezapomene.

1. Hledejte vlastní cestu
Na začátku si definujte, s čím chcete, aby lidé odcházeli z vaší prezentace. Musíte dát jasný vzkaz, co mají udělat. Nejlépe toho dosáhnete, když budete vyprávět poutavý příběh. Mimochodem, nejlepší knihou na rozvíjení vlastních příběhů je bestseller What’s Your Story od Craiga Wortmanna. Mnoho lidí se snaží ukázat svou myšlenku či produkt na zdánlivě jasných příkladech. Ty ale ve skutečnosti rezonují vždy jen u určité části publika, protože i židli si každý představí úplně jinak. Zapomeňte proto na snímky, které jsou plné textů a nepřehledných grafů, to lidi nezajímá.

2. Příprava
Než začnete, vyjasněte si, proč máte prezentovat, jakým způsobem a co chcete prezentovat. Dokud si nevyjasníte tyto otázky, nemá smysl pokračovat s přípravou.

3. Příběh
Jestliže už víte, co chcete říct, a máte v hlavě příběh, můžete začít s přípravou. Užitečným pomocníkem při hledání souvislostí mohou být jednoduché čmáranice, skečnouty, obrázky, videa, myšlenkové mapy, grafy, poznámky, SWOT analýzy, schémata nebo jednoduché vizualizace. Tyto souvislosti a spojení vás mohou inspirovat k nečekaným asociacím a zajímavým příběhům. Zapojte obě poloviny mozku, jinak se vám nepodaří připravit úspěšnou prezentaci. Věřte mi! Prezentaci určenou široké veřejnosti nepřipravíte během jednoho dne.

Čtěte také: Už žádné nudné prezentace. 6 jednoduchých tipů, jak na to

4. Prostor pro informace
Steve Jobs připravoval svou veřejnou prezentaci několik týdnů, stovek hodin. Díky detailnímu přístupu byly jeho prezentace přirozené, ohromující a nezapomenutelné v každém okamžiku. Jakmile vás napadne myšlenka, načmárejte si ji na papír, do počítače, na tablet nebo interaktivní displej. Současně si představujte konkrétní obrázky, přemýšlejte, jak je dát dohromady s textem, grafem či jinou vizuální poznámkou, běžte více do hloubky. Připravte si nejdříve úvod a závěr, potom pokračujte v dalším obsahu.

prezentace

5. Sdělení po 5 minutách
Zařaďte do svého sdělení/příběhu důležité informace nejlépe po pěti minutách. Potom dejte lidem krátkou pauzu.

6. Pauza
Není jednoduché vydržet stát a dvě, tři, čtyři vteřiny nic neříkat, ale to je ten okamžik, kdy lidé zpracovávají vaše informace. Dejte jim trochu prostoru k odpočinku a pokračujte znovu k další důležité informaci.

7. Pravidlo 30 – 20 – 10
Nejvíce chybujeme v odhadovaném času, který potřebujeme k představení jednotlivého snímku, a současně jak by měl snímek vypadat a co by měl obsahovat. Nabízím jednoduché pravidlo 30 – 20 – 10. Použijte písmo velikosti třicet, na dvacet minut budete potřebovat deset snímků.

8. Já – mám to hotovo?
V této fázi si říkáte: Uf a mám vše připraveno. To je bohužel zásadní omyl! Zatím se vám podařilo získat extrémně důležitých sedm procent obsahu. Zbytek úspěšné prezentace tvoří mimoslovní komunikace – jak vystupujete, jak mluvíte, jak se tváříte a jak vás vnímají lidé jako člověka.

9. Hlas
Mějte pod kontrolou hlas. Koncentrujte se na to, jak mluvíte, jakou intonaci používáte a zda vám lidé rozumí. Používejte metafory, přirovnání, analogii. Je lepší říct: „Vytvořili jsme přístroj, který mění vodu na peníze“ spíš než „Máme malou přenosnou vodní turbínu“.

10. Oči: lock – talk – pause
Vedle hlasu komunikujte také očima. Lze použít jednoduchý trik – najděte si v publiku člověka, koukněte se mu do očí, řekněte myšlenku a udělejte pauzu. Takto opakujte dále a snažte se komunikovat se všemi.

Čtěte také: Buďte přesvědčiví. Pomůže vám těchto 13 triků

11. Pohyb
Součástí úspěšné prezentace je i váš pohyb. Nebuďte strnulí, nestůjte na jednom místě, využijte prostoru, který máte k dispozici.

12. Tréma
Před i během prezentace nás většinou trápí tréma, což není nic špatného. Tréma znamená, že nám na prezentaci opravdu záleží. Jak ji ale potlačit? Jak s ní pracovat? Pokud se dostatečně připravíte, máte věci pod kontrolou a můžete se na sebe více spolehnout. Koncentrujte se na začátek, protože první a druhá minuta vaší prezentace je tím nejdůležitějším okamžikem. Jakmile se dostanete do tempa a zvládnete úvod, tak se dostanete do pohody a zbytek prezentace už dáte. Stojíte přece před publikem, abyste si to maximálně užili. Nepřišli jste na porážku!

13. Čas
Dobrého řečníka poznáte nejenom podle toho, jak mluví, jak vás vtáhne do děje a jak má pěkně navrženou prezentaci. Ale i podle toho, jak dodrží čas. Vždycky je lepší skončit o něco dřív než o něco později. Sledujte čas. Mějte v obecenstvu někoho, kdo vám ukáže pět minut a dvě minuty před koncem. Je to hrozně důležité, abyste se dostali k vašemu poslednímu snímku ve správný okamžik.

14. Jdeme na to
Už se to blíží. Za chvíli máte vystoupit. Máte vše připraveno. Víte, proč jste tady, jak budete prezentovat a co chcete publiku říct. Technika funguje. Teď už je to jenom na vás. Běžte do toho. Přeji mnoho úspěšných prezentací.

15. Inspirace
Hledáte změny a nové inspirace, jak připravit úspěšnou prezentaci? Doporučuji následujících pět knih, které vás určitě posunou v přípravě úspěšné prezentace.

  • Tajemství skvělých prezentací Steva Jobse – Gallo Carmine
  • Příručka skečnoutingu – Mike Rohde
  • Myšlenkové mapy – Tony Buzan
  • Slajdologie – Nancy Duarte
  • Prezentace a zen – Garr Reynolds