Bývalý americký prezident Donald Trump spustil na konci února svou vlastní sociální síť. Potřeboval prý místo, kde by mohl komunikovat se svými příznivci a kde by mu nehrozily tresty od majitelů společností jako Meta či Twitter. Rozhodl jsem se proto jeho Truth Social vyzkoušet a zjistit, jak vyjde ze srovnání se zavedenými jmény.

Na rozdíl od svého otce a sestry Ivanky je na nové sociální velmi aktivní zejména Donald Trump mladší. Na platformě, kterou bychom v překladu mohli nazvat Pravdivá sociální síť, často zveřejňuje příspěvky, které se nesou v podobném duchu, jako kdysi jeho posty na Twitteru.

Tu zveřejní svůj postoj vůči aktuálnímu politickému problému, tu zas svůj názor na konkrétního politika. Jeho post o Hunteru Bidenovi, synovi současného amerického prezidenta, nasbíral jedenáct tisíc „lajků“ a okolo šesti tisíc „retruthů“, což je naprosto to samé jako retweety na Twitteru. A většina z devíti set reakcí pod příspěvkem obsahuje „amen“ emoji na znamení naprostého souhlasu.

Samotná aplikace Truth Social má čistý a jednoduchý vzhled bez mnoha doplňků. Z horní části aplikace můžete sjet dolů na další „pravdy“ a k dispozici je velmi základní vyhledávací funkce. Když vás někdo začne sledovat, zobrazí se vám upozornění a přímé zprávy tu vypadají jako mini e-maily, což zní uživatelům Twitteru také povědomě. Jako plus počítám také možnost dvoustupňového ověření pro větší zabezpečení.

Kromě překvapivého zjištění, že ani sám Donald Trump zatím aplikaci nepoužívá, a faktu, že jde v podstatě o Twitter pro konzervativce, mě zaujalo především to, že se zdá, jako by aplikace byla přímo navržená pro Trumpovy příznivce a určená k propagaci budoucí Trumpovy kampaně.

Snažil jsem se najít jiné lidi, které bych mohl sledovat, a vyhnout se při tom falešným účtům a potrhlým konspiračním teoretikům. Přesto se mně stále nejčastěji zobrazovaly příspěvky obou bratrů Trumpových. A překvapivě také příspěvky křesťanského satirického webu The Babylon Bee. Je trochu legrační, že každých pár příspěvků v aplikaci s pravdou v názvu je od webu, který si dělá legraci. Ale budiž.

Zatím na mě však aplikace dělá dojem jakéhosi města duchů.

Požádal jsem své příznivce na Twitteru, aby mi pomohli aplikaci otestovat tím, že mě budou na Truth Social sledovat. Vyhověla mi však jen hrstka. Po pár dnech jsem si každopádně uvědomil, že navzdory všem snahám mému kanálu téměř výhradně dominuje Donald Trump mladší a několik dalších politických agentů. Celé mi to připadalo velmi jednostranné.

Mnoho účtů vypadá, jako že jsou za nimi boti, a neexistuje důvěryhodný způsob, jak ověřit, které účty jsou legitimní. Má k tomu sice sloužit malé červené zaškrtnutí u každého účtu, avšak ani účty, které jako legitimní opravdu vypadají a pravidelně zveřejňují vcelku relevantní obsah, u sebe červené znaménko nemají.

Žádný velký zájem ze strany uživatelů spuštění nové sociální sítě nevzbudilo. V prvním týdnu po spuštění bylo údajně zaznamenáno asi 870 tisíc stažení, od té doby se však počet nových stažení pohybuje kolem šedesáti tisíc týdně. V době psaní tohoto článku je aplikace na 26. místě v obchodě Apple AppStore v kategorii sociálních sítí.

Povětšinou kladná hodnocení uživatelů se shodují, že aplikace dělá to, co má, tedy že například poskytuje alternativu k Twitteru. Nenašel jsem však dobrý důvod, proč ji dál používat. Sdílet své názory s lidmi, kteří souhlasí se vším, co říkáte, mi nepřijde příliš užitečné. 

A je otázka, jak dlouho taková aplikace přežije. Svoboda projevu je ožehavé téma, a bude ještě velmi zajímavé sledovat, jestli možnost zveřejňovat si, co chcete, povede k nějakým vážným problémům. Na to je ještě brzy. Zatím to však vypadá, že přinejmenším Donald Trump mladší má co říct.