skip to main content

Takhle vypadá automobilová budoucnost. Výběr toho, co už čeká za rohem

6 minut čtení

Co myslíte, že budete řídit za deset let? Podle aktuální nálady a plánů automobilek je to jasné. Bude to elektromobil. Vidět je to už teď, i když ropa se ještě neloučí. Tady je výběr toho nejzajímavějšího, co nás na silnicích brzo čeká.

Volkswagen ID. Buzz

Oživení legendy, na kterou se čekalo od roku 2017. V tu dobu totiž Volkswagen ukázal první koncept dodávky navazující na legendární „busíky“ VW T1 a T2. Teď konečně víme, jak bude vypadat finální auto, které se začne prodávat během podzimu. Bude mít dvě verze.

Osobní, jež uveze pět lidí (a později ji doplní i verze pro sedm), a druhá s užitkovou nosností 650 kilogramů, do níž se vejdou dvě europalety. V obou případech bude ID. Buzz k dostání jako elektromobil postavený na stejném podvozkovém základu, jaký využívá třeba Škoda Enyaq.

Reklama

Volkswagen zatím prozradil, že první vyráběné modely bude pohánět jeden elektromotor s výkonem 204 koní, ve výbavě bude baterie s využitelnou kapacitou 77 kWh a nabití z deseti na osmdesát procent bude možné zvládnout za půl hodiny. Oficiální cena zatím nepadla. Neoficiálně se mluví o šedesáti tisících eur, což je zhruba 1,5 milionu korun.

Mercedes-AMG One

Tohle auto se ostatním vymyká. Už jen tím, že jich vznikne pouhých 275 a do Česka se dostane nejspíš jediný kus, ačkoli zájemců ochotných zaplatit za něj zhruba sedmdesát milionů korun bylo celkem pět. Ten úspěšný ale kromě peněz potřebuje i trpělivost. Zahájení výroby a dodání už vyprodaného vozu s výkonem přes tisíc koní se totiž protahuje.