skip to main content
Jak být lepší

Takže projev. Jak svou řeč zbavit slovní vaty?

Už jste se někdy viděli, jak mluvíte na veřejnosti? Řekl vám někdy kamarád nebo kolega, že váš projev by potřeboval zlepšit? Že používáte zbytečná slova, není vám rozumět, drmolíte nebo mácháte rukama?

Pokud ano, hlavně nepropadejte panice ani beznaději. Svůj  projev můžete zdokonalit. Není na tom nic těžkého. Pomůžou vám tyto tipy.

Sepište si svá vycpávková slova 

Eee, jakoby, takže, vlastně, prostě, že jo, jaksi. Říká vám to něco? Slova, kterými vycpáváme naši řeč. Při hovoru s kamarády tolik nevadí, když se do něj něco ze slovní vaty vmísí. Při profesionálním projevu však tato slova nemají ve vaší řeči co dělat. Nejlepší trik, jak se jich zbavit, je napsat si je. Jakmile je budete mít vizuálně před sebou, budou se vám lépe odstraňovat.

Natočte se

Reklama

Není lepší zpětné vazby, než když se sami uvidíte. Jak mluvíte, jaká je řeč vašeho těla, jaké jsou vaše nešvary. Když své chyby vidíte na vlastní oči, dotknou se vás více, než kdyby vám o nich říkal někdo další. A vy budete mít větší potřebu je už nedělat. Sami sobě jsme přece největšími kritiky.

Každý den cvičte

Pokud víte, jakým slovům se vyhnout, nejprve je eliminujte z běžných každodenních interakcí. Dávejte si na ně pozor během hovoru s kamarádem nebo na kávě s kolegyní a zkuste konverzaci zvládnout bez parazitních slov. Jakmile je přestanete používat normálně, pravděpodobně vás nezaskočí při důležité prezentaci.

Mlčeti zlato 

Vycpávková slova používáme ve chvíli, kdy nechceme mlčet. Pauza v rozhovoru/prezentaci ale nemusí být vždy na škodu. Proto když potřebujete před odpovědí chvíli na rozmyšlenou, nebojte se na moment odmlčet.

Máte ještě další tipy, které vám pomáhají s vaším projevem? Napište nám do facebookové skupiny Jak být lepší.