Eklektický mix Evropy a Orientu, luxusní restaurace versus nejlepší pouliční jídlo, jaké kdy ochutnáte. A spousta slunce, umění, cool barů i zážitků, které vás donutí se do města tepajícího nezlomným optimismem vrátit brzy zpět.

Letenka sem funguje jako terapie. Kdykoli se budete cítit na dně, bez života, s pocitem, že nemá smysl se snažit, podívejte se po nejbližším letu do Tel Avivu. Kromě ledna, kdy tu často prší, a července, měsíce pro Středoevropana nesnesitelného vedra, sem můžete přijet kdykoli.

Vaše čtyřapůlhodinové putování (tolik trvá cesta vzduchem z Prahy) bude odměněno přílivem pulzující energie, jednou z nejlepších městských pláží na světě a dokonalou gastronomií. Připravte se ale také na to, že Tel Aviv pustí vaší peněžence pořádně žilou.

Právě tato izraelská metropole byla loni vyhlášena nejdražším městem na světě. Jednalo se o zprávu Economist Intelligence Unit, podle které Tel Aviv nechal za sebou Paříž, Hongkong či Londýn. Abyste získali představu o zdejších cenách, musíte si vše vynásobit zhruba šesti.

Tak si totiž stojí koruna vůči izraelské měně šekel. Je zde draze, ale blaze, a to bez ohledu na to, zda jste svobodný bonviván, který si chce vychutnat všechna lákadla zdejšího nočního života (který je opravdu bohatý), nebo rodič malých dětí.

Ty tady ostatně milují a nevykážou vás s nimi ani z restaurací, které patří do kategorie trendy fine diningu. Personál se nebude u stolu s plačícím či po zemi se válejícím potomkem ošklíbat, či vás dokonce napomínat, ale velmi pravděpodobně dítěti donese lízátko nebo vás obdaří blahosklonným úsměvem.

V Tel Avivu se nebude cítit dobře ten, kdo je nepřítel dobrého jídla.

V Tel Avivu se nebude cítit dobře ten, kdo je nepřítel dobrého jídla. Je tady na každém kroku. Ať už půjdete na trh Carmel, kde si v čase zralých granátových jablek (na konci srpna a hlavně v září) musíte dát jejich čerstvě vymačkanou šťávu, či do některého z pouličních bister, hipsterských kaváren a samozřejmě stylových restaurací, kam chodí místní crème de la crème.

Forbes Digital Premium