Mezinárodní obchod začíná být pod palbou – v Americe i za mořem. Republikánští kandidáti na prezidenta o tématu mluví velmi tvrdě a demokraté zase kopírují zálibu odborářů v protekcionismu.

Bývalý prezident Donald Trump pak navrhl desetiprocentní tarif na cokoli, co bude importováno do USA, a ještě vyšší tarify na zboží ze zemí, které se podle něj dopouštějí měnových manipulací či jiných neférových obchodních praktik. Tarif je daň, tak jednoduché to je.

Pokud Spojené státy zatíží dovoz tarifem, zvyšují daně. Desetiprocentní daň z dovozu by Američany stála přes 300 miliard dolarů. Au! Nikdy to neuslyšíte od politiků, ale mezinárodní obchod nás činí silnějšími, nikoli slabšími.

Bohužel rostoucí čínské agresivní metody rozdmýchávají obavy protekcionistů, což americké politiky a další představitele vede k tomu, že se vyhýbají dohodám, které by mohly pomáhat odstraňovat obchodní bariéry mezi jednotlivými zeměmi či celými regiony. USA i Velká Británie by přitom z velké dohody o volném obchodu masivně těžily.

Prezident Biden naopak vycouvává. Amerika zároveň neusiluje o dohody s Asií a Pacifikem, které by mohly umenšit rostoucí čínský vliv v regionu. Jenže volný obchod má dnes daleko méně zastánců než svoboda slova. A tady jsou věci, které jsou na tom znepokojující.