Wow! Forbes a recepty? Jak jde tohle dohromady, businessové médium a vaření? Takhle to jde dohromady. Život je bohatý, to je naše hlavní heslo. A víme, že naši čtenáři nejen prací a podnikání jsou živi. Mimo jiné – a to i díky změněným návykům kvůli covidu – rádi vaří. Takže, vedle článků o byznysu, podnikání a inspiraci máme taky články o autech, restauracích či víně – a taky recepty. A to v sekci ForbesLife. Život je bohatý.
Francouzské košíčky ovoněné mákem a citronovou kůrou patří mezi mé oblíbené. Těsto je krásně křehounké, takže se nemusíte bát, že by tartaletka letěla vzduchem při pokusu o její zakrojení. Náplň z bílé čokolády se zase skvěle prolíná s kyselkavou chutí ostružinového džemu. A ovoce? To dodá tartaletkám svěžest a luxusní vzhled. S jeho výběrem můžete navíc experimentovat dle sezony, sladit k tomu džem a voilà! „Nový“ recept je na světě.
V ideálním případě si připravte den dopředu korpusy i náplň – ta bude řádně vychlazená, což je žádoucí. Navíc vám nebude tuhnout krev v žilách z toho, že byste třeba celou přípravu nestíhali. Druhý den už jen tartaletky naplníte, ozdobíte a vychladíte.
Na 12 tartaletek o průměru 9 cm si připravte:
- 220 g hladké mouky + špetku soli
- 40 g panely (lze i moučkový cukr)
- 20 g vanilkového cukru
- 2 lžíce (asi 25 g) celého máku
- kůru z 1 citronu (pouze žlutou část!)
- 120 g změklého másla
- 1 vejce
Na náplň:
- 200 ml 33% smetany ke šlehání
- 100 g kvalitní bílé čokolády
- 250 g mascarpone
- ½ lžičky vanilkového extraktu
- pár kapek citronové šťávy
Na dohotovení:
- výběrový džem z ostružin (120 g) – cca 10 g (1 lžička) do jednoho korpusu
- 125 g (velkých) ostružin
- kanadské borůvky
- citronovou kůru/mátu na ozdobu
Postup:
Korpus
- K prosáté mouce přidejte špetku soli, panelu, vanilkový cukr, mák a citronovou kůru. Vše důkladně promíchejte.
- K sypké směsi přidejte na plátky nakrájené máslo a rukama vypracujte na drobenku. Poté přidejte rozmíchané vejce a vypracujte pevné těsto. Zabalte jej do fólie a nechte v lednici alespoň hodinu odpočinout.
- Těsto bude mít celkem asi 480 g, tak ho rozdělte na 12 kousků po 40 gramech. Do každé formičky ho vmáčkněte pomocí prstů až po vrchní okraje. Dno propíchejte vidličkou, vystelte kolečkem pečicího papíru a zatižte suchými fazolemi nebo hrachem. Pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 15 minut dozlatova. Z upečených korpusů po chvíli vyjměte fazole včetně papíru, opatrně je vyklopte z formy a nechte zchladnout na mřížce.
Náplň
- Smetanu prohřejte (přiveďte k bodu varu, ale nevařte!), stáhněte z plamene a přidejte k ní na kostičky rozlámanou bílou čokoládu. Nechte ji rozpustit a vše promíchejte dohladka.
- Po zchladnutí nádobu přikryjte a dejte vychladit do lednice – ideálně přes noc, ale pokud spěcháte, postačí i 2 hodiny.
- Druhý den smetanovou směs vyšlehejte metličkou do zhoustnutí a opatrně k ní vetřete pomocí stěrky mascarpone. Smetanová náplň tak ještě více zhoustne. Dochuťte ji vanilkovým extraktem a pár kapkami citronu.
Dohotovení
- Dno každé tartaletky potřete lžičkou ostružinového džemu. Pak přidejte 2 až 3 lžíce čokoládové náplně. Ozdobte ostružinami a borůvkami a dle chuti postrouhejte trochou citronové kůry, případně ozdobte (nasekanou) mátou.
- Nyní přichází nejtěžší část, a to vložit takto připravené tartaletky do lednice. Ano, budete si muset ještě alespoň 2 hodiny počkat, než náplň pořádně zatuhne a vy si na tomto dokonalém výtvoru pochutnáte. Netrpělivcům jistě nebude vadit ani stav před zatuhnutím – každopádně s těmito tartaletkami nešlápnete vedle, jsou naprosto skvělé!