Během zimních večerů by se s dětmi jistě daly podnikat mnohem vznešenější věci. Pokud vám zbude čas i na něco pokleslejšího, tady je pár tipů, jak se s iPadem pobavit ve dvou a více lidech. Sami jsme je doma během vánočních svátků otestovali.


1. Fruit Ninja Free

Počet hráčů: 2
Zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/fruit-ninja-free/id403858572?mt=8

1_fruit ninja

Naprostá klasika, která pravidelně boduje v žebříčcích nejstahovanějších her. Zdola z obrazovky vylétávají kousky banánů, kiwi a dalšího ovoce, v kulminačním bodě chvíli zalevitují a pak zas letí dolů. Váš úkol je přeseknout je prstem vejpůl. Pozor na bomby, ty nechte na pokoji. Poslední verzi Fruit Ninja lze hrát i v módu „local multiplayer“, tzn. na jednom iPadu proti sobě, a to hned ve dvou typech hry. Velmi návyková věc, která má na kontě už víc než půl miliardy stažení.


2. Virtual Table Tennis

Počet hráčů: 2
Zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/virtual-table-tennis-hd/id443871575?mt=8

2_table tennis

Jeden z nejlépe hodnocených ping-pongů pro iPad – s jednoduchým ovládáním, primitivním 3D zobrazením a relativně věrnou simulací toho, jak dávat míčku rotaci. Na výběr jsou pálky s různými povrchy, pálku si lze chytit klasicky evropsky i asijsky a k dispozici je i trenér, který pozná, co vám nejde, a poradí, jak na to.


3. Fingle Free

Počet hráčů: 2
Základní verze zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/fingle-free/id574412101?mt=8

3_fingle free

„Tati, pojď, to dáme!“ Co lepšího chcete jako otec slyšet? Fingle je na rozdíl od většiny ostatních kooperativní hra čili úkolem je spolupracovat. Každý z dvojice dostane až pět čtverečků, chytí je svými prsty a musí s nimi bez zaváhání zajet do cílových stanovišť. Prsty se různě proplétají, což prý mimochodem z Finglu dělá vhodnou hru pro zamilované nebo sbližující se páry, toužící po intimních dotycích. Za 1,79 eura lze dokoupit více úrovní, a pokud vás hra chytne, stojí to za to.


4. Castle Raid

Počet hráčů: 2
První souboj zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/castle-raid/id540392362?mt=8

4_castle raid

Dva hrady a mezi nimi primitivní bojiště, kam je potřeba poslat ve správnou chvíli ty správné bojovníky. Dřevorubec chodí doprostřed pro dřevo a vydělává peníze, za které se kupují pěšáci s mečem nebo silnější a dražší rytíři na koni, případně lučištníci, kteří jsou sice zranitelní, ale mají delší dostřel. Kdo nakombinuje svoje síly líp, vyhrává. Zabití vojáčci padnou a zmizí, žádná krev neteče. Souboj je hotov za pár minut, každé další bojiště stojí 0,89 eura.

 


5. 2 Cars

Počet hráčů: 2
Zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/2-cars/id936839198?mt=8

2cars_aaaa

Návyková 2D trivialita typu „nekončíme, dokud neuděláme další rekord“. V iPadu na výšku má každý svoji půlku, autíčko z půdorysu a dva jízdní pruhy, kde se do cesty staví střídavě kolečka a kostičky. Úkolem je kličkovat mezi pruhy tak, aby auto nabíralo všechna kolečka a netrefovalo žádné kostičky. Lze hrát proti sobě nebo spolupracovat. Jestli se ve dvou dostanete přes 30 bodů, máte výdrž.


6. Wrestle Jump

Počet hráčů: 2
Cena: 1,79 eura
https://itunes.apple.com/cz/app/wrestle-jump/id573992498?mt=8

6_wrestle

Vrchol minimalismu. Dva maskovaní wrestleři, červený a modrý, jsou k sobě přirostlí jak siamská dvojčata a svádějí dvojrozměrný boj na život a na smrt. Existuje jen jeden způsob, jak je ovládat – na ťuknutí prstu kopají nohama, jako když šlapou vodu. Kdo se odrazí v pravou chvíli, dostane soupeřovu hlavu k zemi a vyhrává. Jeden zápas se hraje na pět kol, u prvního boje ale (za ty prachy) zcela určitě nezůstanete.


7. Siege Towers For Two

Počet hráčů: 2
Zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/siege-towers-for-two/id423691021?mt=8

7_siege tower

Strategie pro mladé a hbité architekty. Máte 25 vteřin a na výběr cca deset součástek (počet se mění kolo od kola). Z nich na dřevěný podvozek stavíte co nejvyšší věž. Když čas uplyne, povozy se rozjedou proti sobě, nestabilní prvky odpadnou, a kdo má na konci vyšší stavbu, vyhrává. Grafika je nevkusně primitivní, ale podstata hry ujde.


8. Whiskers

Počet hráčů: 2 až 4
Zdarma
https://itunes.apple.com/cz/app/whiskers/id605524604?mt=8

8_whiskers2

Další trivialita na pár minut. Na ploše má každý svého srandovního kocoura ve tvaru čtverce, který pobíhá v rytmu ragtimu a buď se zvětšuje, nebo zmenšuje – záleží na úspěších ve sbírání potravy a v rozdávání ran soupeřům. Vtip je v tom, že kocour dělá jen vpravo v bok, jinak se ovládat nedá.


9. Badland

Počet hráčů: 2 až 4
Cena: 3,99 eura
https://itunes.apple.com/cz/app/badland/id535176909?mt=8

image_1

Pochybuju, že tohle už vaše děti nestáhly – pokud ne, tak jen kvůli těm penězům, které ale rozhodně stojí za to. Badland se jen tak neomrzí, má všechno, co by správná hra měla mít – originální nápad, nezaměnitelný design a jednoduchý princip. Chlupatá kulička se prodírá nástrahami tajemného světa, který neustále ubíhá zleva doprava, a kdo se někde zasekne, má smůlu. Na jednom iPadu můžou najednou hrát až čtyři hráči, buď proti sobě, nebo si pomáhat. Mimochodem, Badland vyhrál loni v App Storu jako „Game of the year“.


10. Gravity Guy

Počet hráčů: 2 až 4
Cena: 2,69 eura (za verzi multiplayer)
https://itunes.apple.com/cz/app/gravity-guy-hd/id404182204?mt=8

10_gravity guy

Panáček, který běhá už (!) od roku 2010 čili v dnešní době už klasický evergreen. Běhá sám od sebe pořád dopředu a vy pro něj můžete udělat jen jedinou věc – ťuknutím na displej se změní gravitace, panáček se otočí vzhůru nohama a běží po stropě. Střídáním podlahy a stropu se vyhýbáte nástrahám. Cíl je prostý – uběhnout co nejdál. Základní verze pro jednoho je zdarma, upgrade za 2,69 eura pustí do hry souběžně na jednom iPadu až čtyři hráče.


Bonus – Achtung, die Kurve!

Počet hráčů: 2 až 6
Zdarma
curvefever.com

11_bonus_achtung kurve

Bonusový tip nefunguje na iPadu. Je to jen normální online hra pro počítač, ale jestli tohle má být výběr osobně prověřených tipů, pak „curvefever“ nelze nezmínit. Nejde o nic víc než o klasické hady, kteří jedou vpřed, mění směr podle dvou kláves vpravo/vlevo, pořád se prodlužují a nesmí do ničeho narazit. Curvefever je ale vylepšená varianta, kde váš had může sbírat nejrůznější vymoženosti, kterými buď vylepšuje svoje schopnosti, nebo škodí soupeřům. Navíc, hadi jsou přerušovaní, což při kličkování v zahuštěném prostoru otvírá nový rozměr. Kdybyste měli vyzkoušet jen jeden z našich tipů, tak rozhodně tenhle. Hodně zábavy!