Až já budu velká, bude ze mě… astronautka. Možná jste také zaregistrovali virální koláž, na níž stojí vlevo supermodelka v miniaturních plavkách a s tuze vážným výrazem si fotí selfie, zatímco vpravo se usmívá jiná mladá dívka, oděná ve skafandru s motivy NASA. Tou je Alyssa Carson: dvacetiletá Američanka představující nový věk dobývání vesmíru.

Koláž rozvířila debatu o tom, zda náhodou není načase, abychom jako společnost přehodnotili naše ideály a zaměřili se trochu jiným směrem. Zkrátka, jestli naše dcery nepotřebují místo ženských vzorů, které si mohou prohlížet, spíše vzory, ke kterým mohou vzhlížet.

Takový popis totiž Alyssa naplňuje bezezbytku. Rodačka z Louisiany má na Instagramu přes půl milionu followerů, je aktivní na TikToku, na Twitteru i na Facebooku. A hlavně v reálném životě. Ostatně už ve třech letech prý doma pronesla: „Tati, chci být astronautka a chci být jednou z těch, kdo poletí na Mars.“

Pokud máte ratolesti v podobném věku a věty, které cituje oficiální web Alyssy, se vám zdají až příliš sofistikované, nemusíte upadat v rozpaky. Carson je zkrátka extrémně nadané děvče. Ve třinácti letech se stala nejmladším člověkem přijatým do výcvikového centra NASA. Než dosáhla plnoletosti, třikrát mluvila na TEDx Talks.

Pro americký Forbes pak prapůvod své touhy poznat celý širý vesmír popsala přece jen prozaičtěji. Jak už bylo řečeno, byly jí tři roky a zrovna sledovala epizodu kresleného seriálu Backyardigans, ve kterém se skupina přátel pravidelně vydává na imaginární dobrodružství.

„A tahle epizoda se jmenovala Mise na Mars. Můj táta dodnes vypráví, že jsem za ním hned přišla a začala mu klást otázky o vesmíru a o Marsu. Pověděl mi pár věcí o přistání na Měsíci – a zažehl tím jiskru,“ říká Carson.

Od té doby navštěvovala přípravné kempy, učila se o robotice a technologiích a trénovala na simulátorech tak, aby byla připravena na věci, které se zatím dějí jen na filmovém plátně. Zatímco takový Matt Damon si ve snímku Marťan musel vystačit s kulisami jordánské pouště Wádí Rum, Carson prahne po reálné rudé planetě. Jen je otázkou, zda se tak stane již v roce 2030, jak zní současný smělý cíl.

Díky Instagramu můžu učit děti po celém světě tomu, co vím o vesmíru a vědě.

Na zmíněné koláži představuje její protiklad Kendall Jenner, nejlépe placená modelka světa, hvězda reality show a typický příklad toho, čemu dnes říkáme celebrita. Nic proti jejímu úspěchu, ale supermodelek znají dějiny dost – astronautek už nikoli. Carson se snaží vyniknout v oblasti vyhrazené primárně mužům.

A ukazuje tím cestu dalším. Je například koordinátorkou Projektu Harmonia, kde vede tým šesti dívek a žen, které plánují společnou třítýdenní potápěčskou expedici, v jejímž rámci chtějí pod vodou simulovat pohyb ve vesmíru a otestovat, kolik izolace člověk snese. „Harmonia je totiž dcerou Poseidona,“ vysvětluje básnivě Carson a říká si tím o přízeň boha oceánů.

Foto HORIZN STUDIOS

Mars je naopak v mytologii nejvyšším představeným válek. A skutečně to bude boj, než někdo z našeho pokolení provede malý krok pro člověka, ale velký krok pro lidstvo tak, aby si u toho ušpinil skafandr od rudého povrchu čtvrté planety sluneční soustavy. Carson se zase neváhá metaforicky ušpinit tím, že je připravena odpovídat na jakoukoli otázku, od zvídavých po nepříjemné.

„Proč vůbec chcete na Mars, když máme tolik problémů tady na Zemi?“ popsala pro Forbes jednu z nejčastějších. „Protože propojení mezi výzkumem vesmíru a životem na naší planetě je přece obrovsky důležité,“ připomíná a trpělivě vysvětluje, kolik technologií všedního dne se zrodilo a zkvalitnilo právě díky vesmírným programům – namátkou zmiňuje airbagy, GPS navigace, ale i polštáře z paměťové pěny, suchý zip a mnohé další.

Možná vůbec největší protiklad s topmodelkou ale představuje to, jak Carson dokáže využívat sociální sítě. „Díky Instagramu a mnoha dalším platformám můžu mluvit k dětem z celého světa a naučit je to, co jsem se sama dozvěděla o vědě a vesmíru,“ líčí. „Učení je nekonečný proces. Sama pochybuji o tom, že bych snad jednou měla vědět úplně všechno.“

Na vstřebávání nových poznatků má před sebou ostatně ještě spoustu let, ať už na Zemi, či na místech, která zatím známe jen skrz snímky robotických sond. Naplňuje tím své další krédo – že by se nikdo neměl nechat zastavit ve snění, ať už jeho touhy zní sebevíc bláhově. Třeba když ve třech letech chcete být astronautkou.

„Existuje tolik unikátních cest, kudy se vydat… Rozhodně nemusejí být spojeny s matematikou, vědou ani vesmírem,“ říká. „Můžete být novináři, psychology nebo třeba designéry skafandrů.“

To poslední není jen tak náhodou vyslovený obskurní nápad, nýbrž její konkrétní zkušenost. Carson se totiž podílela na vývoji zavazadel pro budoucí vesmírné cestovatele a přidává ukázku z debaty s ještě mladšími dívkami, než je ona sama.

Foto HORIZN STUDIOS

„Jedna z nich mi líčila, že miluje vědu, ale také módu – a jestli by se nemohla věnovat právě vzhledu skafandrů. Řekla jsem jí, že samozřejmě. Můžete být čímkoli. Chtěla bych děti naučit právě tomu, že je rozumné snít a za svými sny se vydat. Navíc není potřeba čekat na to, až se třeba dostanete na univerzitu. Začít můžete hned.“