Generálním ředitelem kopřivnické automobilky Tatra Trucks se od ledna stane Kristijan Fiket. Jedním z jeho hlavních úkolů má být zvýšení výroby. Současný generální ředitel Lukáš Andrýsek zůstane předsedou představenstva, zároveň zůstává ředitelem divize CSG Mobility skupiny Czechoslovak Group (CSG) a působí jako člen představenstva skupiny CSG.
Tatra Trucks patří od roku 2013 do skupiny Czechoslovak Group miliardáře Michala Strnada, který je součástí žebříčku Nejbohatších Čechů 2024. Dalším akcionářem je skupina Promet Group rodiny Materových.
„Již při mém nástupu do Tatry loni v dubnu jsem s akcionáři Tatry komunikoval, že spojení funkcí předsedy představenstva a generálního ředitele je dočasné řešení, než se objeví kandidát, který má ideální předpoklady k tomu, aby pod jeho vedením Tatra dokázala zásadně navýšit výrobu,“ uvedl Andrýsek. S Fiketem chce vytvořit vzájemně se doplňující tým.
Fiket už Tatru vedl v letech 2010 až 2012. „V rekordně krátké době se pod jeho vedením podařilo vyvinout typovou řadu Tatra Phoenix, která je i dnes esenciální součástí produktového portfolia. Z Tatry odešel kvůli zásadní neshodě s tehdejšími zahraničními akcionáři Tatry v otázce dalšího směřování firmy,“ uvedl Čírtek.
Podle Fiketa je zvýšení výroby velkým tlakem na zaměstnance. „Jsem přesvědčen, že lidé dokážou přijmout potřebné změny, pokud jsou správně komunikovány, a mít zadostiučinění z toho, že Tatra plní své cíle,“ uvedl Fiket.
Fiket se narodil v Chorvatsku, kde vystudoval policejní střední školu a působil ve speciální policejní jednotce a v ochranné službě chorvatského prezidenta.
Po odchodu z bezpečnostních složek si v zahraničí doplnil ekonomické vzdělání a jazykové znalosti a poté působil v manažerských pozicích ve významných průmyslových firmách v Česku, Německu, Číně či Polsku. Do Tatry přichází z polské firmy Aures, kde byl ředitelem a předsedou představenstva.
Tatra Trucks vyrábí sériové nákladní vozy i speciální automobily na míru. Produkuje vozy a podvozky pro civilní sektor i pro využití v armádě či v záchranných složkách. Má přes 1700 zaměstnanců, dalších víc než 700 lidí pracuje v dceřiné firmě Tatra Metalurgie.
V loňském roce Tatra zvýšila tržby o 895,1 milionu na 8,36 miliardy korun. Po čtyřech letech ale skončila ve ztrátě, která dosáhla 45,9 milionu korun. V předchozím roce činil její čistý zisk 277,9 milionu korun.