skip to main content

Taylor Swift a Beyoncé ovládly Grammy. A boří zavedené pořádky hudebního průmyslu

I víly mohou mít sílu rytířů. Taylor Swift nakráčela na předávání cen Grammy 2021 v květinových šatech a přepsala historii. Jako první žena si odnesla cenu za nejlepší album roku potřetí za sebou.

V loňském karanténním roce přitom vydala alba hned dvě a nedávno oznámila, že další bude následovat v dubnu. A bude velmi speciální.

Žádná vílí kouzla v tom ale nejsou, spíš duch rytíře. Jedenatřicetiletá Američanka, která zahájila kariéru v roce 2006, je dříč s otevřenou myslí a dobrými nápady. S příjmy ve výši 185 milionů dolarů to v roce 2019 dokonce dotáhla na první místo žebříčku nejvýdělečnějších umělců podle amerického Forbesu.

Zatímco někteří její kolegové žehrali na covidovou krizi a zrušené koncerty suplovaly domácími videi v teplákách u klavíru, Taylor rozjela karanténu ve velkém stylu.

V létě vydala bez předchozí bombastické reklamy album Folklore, jehož existenci oznámila fanouškům na sociálních sítích den před tím, než si ho mohli poslechnout. V říjnu si připsala přes milion prodaných kopií, a titul se tak stal prvním, který v minulém roce v USA překročil milionovou hranici. 

Za necelých pět měsíců přišla stejně nečekaně s albem Evermore. Obě jsou kritiky vysoce hodnocená a Swift se v nich přerodila z popové princezny do zpěvačky vyprávějící příběhy v indie hávu.

Nové album, které má vyjít letos v dubnu, znovu naznačuje nejen její náturu houževnaté bojovnice, ale i marketingové umělkyně. Nechceš mi dát moje písničky? Tak si je nazpívám znovu.

Tak by se dala stručně shrnout historie staronového alba, o které se zpěvačka přela s hudebním vydavatelstvím, se kterým uzavřela smlouvu na začátku kariéry v 15 letech.

Reklama
Umělci si zaslouží vlastnit svou práci.

Vydavatel práva prodal jiné společnosti, s jejímž majitelem zpěvačka nemá dobré vztahy. Když se snažila získat práva ke své tvorbě pro sebe, koupě byla podmíněna dalšími smlouvami. Každá strana hájila své a vyčítala té druhé nefér hru.

Taylor Swift se k problému postavila čelem. Když se zpěvačka o prodeji v červnu 2019 dozvěděla, okamžitě oznámila, že svých prvních pět alb nahraje znovu. A suše vysvětlila: „Myslím, že si umělci zaslouží vlastnit svou práci.“

Výsledkem je první znovunahrané album Fearless v rozšířené verzi s 26 písněmi. Poprvé vyšlo v roce 2008 a získalo Grammy v kategorii album roku a bodovalo i na Country Music Association Awards a Academy of Country Music Awards.

Další rekordmankou letošních cen Grammy je Beyoncé. Proměnila čtyři z devíti nominací a stala se tak zpěvákem s vůbec největším počtem zlatých gramofonků – po včerejšku jich vlastní 28.

Vůbec nejvíc jich za život nasbíral britský dirigent Georg Solti, který v kategorii vážné hudby získal ještě o tři víc.

Ženská síla zaúřadovala také v prestižní kategorii nahrávka roku, ve které si cenu odnesla Billie Eilish za píseň se symbolickým názvem Everything I Wanted. Písní roku se stala skladba I Can’t Breathe s motivem rasové diskriminace v interpretaci zpěvačky H.E.R.