Ředitel Letiště Praha Jiří Pos o návratu cestujících, nutnosti nové přistávací dráhy, úplném přehození terminálů či o tom, proč se letecká křižovatka země nemusí obávat plánů na zezelenání Evropy. 

Situace je to vskutku výjimečná, v celkovém i detailním pohledu. Drobnost tady reprezentuje žlutá reflexní bunda, zdánlivě úplně obyčejná jako všechny ostatní – ale stačí, když se muž v ní otočí, a je vám jasné, že takovou má široko daleko jediný člověk.

Na zádech se totiž skví nápis CEO Letiště Praha. V této bundě pak Jiří Pos pózuje fotografovi ve vzácných kulisách, na hlavní dráze Letiště Václava Havla Praha. Podobná příležitost se nabízí jen na dva týdny v roce, zrovna totiž probíhá pravidelné čištění hlavní, skoro čtyři kilometry dlouhé ranveje.

Místo burácení motorů tak slyšíme zakrákání havranů klidně sedících na trávě okolo. Klid ale už brzy vystřídá shon. Pražské letiště totiž ožívá. Cestující, lépe řečeno hlavně čeští turisté, se po covidovém útlumu vracejí do oblak. Rychleji, než doufal sám Pos.

„Rok 2022 nás určitě mile překvapil,“ přiznává. Důraz na turisty je přitom důležitý, úspěch letiště se totiž odvíjí od úspěchu letní sezony, protože například v únoru oproti červenci letištěm projde jen polovina cestujících.

Stejně tak i zmínka o turistech konkrétně z Česka má svůj důvod. I samotné vedení letiště totiž překvapil potenciál typicky dovolenkových letů, kterých je oproti předcovidové době mnohem víc.