Tohle je přehled věcí a aplikací, které mohou brzy proměnit váš život. Spolu s ředitelem výzkumu americké Asociace spotřební elektroniky (CEA) Stevem Koenigem jsme vybrali několik oblastí, ve kterých se podle něj v příštím roce objeví nejvíce novinek. Koenig má díky své pozici přehled, které trendy jsou skutečně ty, které se brzy dostanou do praxe – a které ovlivní naše životy.

Pokud patříte mezi podnikatele, investory nebo máte jednoduše rádi nové hračky, podívejte se na několik technologií, které by se měli v dalších letech více prosazovat. A vy si je můžete koupit.

Virtuální realita se vrací

Lidé zjišťují, k čemu všemu se to může hodit. Dlouho se mluvilo hlavně o hraní her, ale to není jediná možnost. Díky virtuální realitě nemusíte jezdit na několik dní do Paříže, abyste si prošli Louvre. Můžete si jednoduše prohlédnout byty, pokud hledáte nové bydlení. Můžete mít virtuální kancelář s několika obrazovkami kolem sebe nebo si projít praktickým lékařským kurzem. Možnosti jsou neomezené.

Letos Facebook za dvě miliardy dolarů koupil společnost Oculus VR, která se před dvěma lety proslavila na Kickstarteru. Její headset by měl být během příštího roku volně k prodeji za 350 dolarů.

oculusrift1

Váš domov bude inteligentnější

Různá řešení existují dlouhá léta, ale donedávna bylo třeba si postavit nový dům, aby uměl vše, co technologie nabízí – na dálku řídí teplotu, světla, odemykání dveří, ovládání kamer. Dokáže sledovat spotřebu energií a vody, pouštět hudbu nebo třeba sledovat, jestli není potřeba zalít kytky.

Zatímco dříve bylo nutné mít složitý systém propojení, nově se ale skoro vše vejde do jedné krabičky. Příští rok by měl na konferenci CES, kterou pořádá CEA, jednu z novinek uvést i Apple – jeho HomeKit by měl ovládat většinu vašeho inteligentního domova. A vy byste ho měli moct ovládat hlasem pomocí mobilní aplikace Siri.

apple

Technologie mění péči o staré a nemocné

Pro své zdraví můžete používat víc než (dnes již klasické) chytré náramky. Velmi perspektivní oblastí je péče o staré či nemocné lidi. Díky podložce pod prostěradlo Beddit můžete automaticky sledovat a vyhodnocovat, jak dotyčný spí. V domácí péči bude moct zůstávat mnohem více lidí, kteří by jinak museli do zařízení, kde by byla péče o ně nákladnější (a navíc asi každý je raději doma).

Velké firmy a investoři oblast péče o zdraví považují za velmi perspektivní a hledají nové projekty, které by podpořili (a vydělali na nich). Mezi drobnosti, které si může koupit každý, patří třeba kartáček, který vám může dopomoct k lepší péči o zuby. Hlavně u dětí oceníte, že proto, aby dosáhly nějakého cíle v aplikaci, si vydrží zuby čistit déle než pár sekund. Kolibree patřil na konferenci CES v minulém roce mezi jeden z nejzajímavějších drobných objevů. Jeho zakladatel navíc na původní nápad přišel právě díky inspiraci na stejné akci.

Kolibree

Platit můžete i mávnutím ruky

Na svých mobilech a dalších zařízeních dnes máme citlivé údaje včetně přístupů do bankovnictví nebo i k online zdravotní kartě. Jednou z novinek je software, který telefon odemyká dotykem ucha místo otisku prstu (který lze jednodušeji „ukrást“ než otisk ucha). Jiná, Biyo , vám umožní platit pomocí vaší ruky. A ne, nemusíte s ní nic vyťukávat, jen s ní mávnete. Tuto novou technologii loni na CES představilo Fujitsu.
biyo

Do asociace CEA se mohou zapojit i české startupy (někdy i zadarmo). Získají tak levnější místo při prezentaci na jedné z největších konferencí CES, informace, rady i kontakty. CES, která je určená startupům, velkým technologickým firmám, investorům, médiím i veřejnosti, je každý rok v Las Vegas. „Jen tam je dostatek hotelů pro více než 150 tisíc účastníků, akorát musíme například posilovat internetové připojení,“ říká s úsměvem Koenig.