skip to main content
Technologie

Těhotný muž, nebinární princ/ezna. Nová emoji vyvolala rozruch

V sobotu se slaví Světový den emoji. A při té příležitosti ukázala Emojipedia grafickou podobu nově schválených emoji, která mají podpořit inkluzivnost a genderovou neutrálnost.

A tak se nedivte, až se ve vašem telefonu brzy objeví možnost vložit nejen emoji těhotné ženy, ale i těhotného muže – přesněji dvě nové emoji reprezentují těhotenství trans a nebinárních osob. Nově také prince a princeznu doplňuje „osoba s korunou“, volba pro nebinárního šlechtice.

„Skoro všechna emoji budou nabízet základní genderově neutrální variantu s možností použít ženskou nebo mužskou tam, kde to je relevantní,“ vysvětlil Jeremy Burge, CEO (v tomto případě zkratka znamená chief emoji officer) Emojipedie, podle Guardianu.

Tato stránka dává emoji jejich grafickou podobu, seznam však schvaluje Unicode Consortium, neziskovka, která se novými obrázky snaží ukázat větší variabilitu genderu. Poprvé se emoji pro stejnopohlavní páry, případně genderově neutrální emoji, začala objevovat v roce 2019, dnes už jen málokteré takovou variantu nenabízí. 

Reklama

V rámci inkluzivnosti se také objevila nová varianta emoji pro potřesení rukou, které nyní ukazuje ruce odlišných ras, nebo emoji, na němž ruce ukazují tvar srdce. Mezi návrhy je ale i řada dalších novinek, například salutující emoji, ale také berle, rentgen nebo vybitá baterie.

Návrhy se nyní mohou volně komentovat, schvalují se vždy v září. Pak už záleží na výrobcích chytrých zařízení, kdy je implementují v updatech. 

Odpůrci se v reakci na nové návrhy rychle ozvali. Jeden z uživatelů je nazval šíleností, další zase napsal, že „pokud se tohle schválí, už nikdy nepoužije svůj telefon“. Pragmatičtější uživatel pak na Twitteru zvěstoval, že se nové emoji těhotného muže bude hodit, až sní velkou misku těstovin.