Incident se zatčením zakladatele a generálního ředitele Telegramu francouzskými orgány znovu přitáhl pozornost k bezpečnosti této aplikace. Uživatelé ji logicky srovnávají i s jejími konkurenty: Signalem, WhatsAppem a potažmo dalšími populárními aplikacemi pro okamžité zasílání zpráv. Kde leží jejich limity a jak z nich dostat maximum?
Limity nalezneme prakticky u každé aplikace. Telegram například postrádá end-to-end šifrování komunikace ve výchozím nastavení. WhatsApp zase sbírá množství metadat z vaší komunikace a posílá je Metě, prozradil českému Forbesu Phil Zimmermann, autor legendárního šifrovacího programu Pretty Good Privacy.
„Děravost“ podobných aplikací může potenciálně představovat problém i pro ty, kteří mají pocit, že svoji komunikaci skrývat nepotřebují.
„Prakticky veškerá komunikace, na níž jsme dnes závislí, je ve skutečnosti zprostředkovaná. A to je podle nás zásadní problém, který dokonce omezuje suverenitu národních států. Asi 99 procent komunikačních platforem, jež vy i já používáme, pochází z USA,“ zmiňuje v čerstvě publikovaném rozhovoru pro Forbes Česko Paolo Ardoino, ředitel společnosti Tether.
„Tato závislost vždycky bude hrát proti vám, nemůžete třeba garantovat, že data vašich občanů zůstanou uvnitř hranic vaší země,“ doplňuje dále expert.
Aplikací pro okamžitou komunikaci existuje celá řada a prakticky pořád vznikají nové. Od těch uživatelsky přívětivějších až po takové, které jsou určeny pro pokročilé uživatele. Seřaďme si nyní tři nejpopulárnější z nich, Signal, Telegram a WhatsApp, podle toho, jak pečlivě k bezpečnosti a ochraně soukromí přistupují. Na názorných případech ukážeme, jak si aplikace zabezpečit ještě lépe, než jak přijdou „z továrny“.