skip to main content

Tělem nepřítomen? Budoucnost porad je virtuální

3 minuty čtení

Jak si proti sobě stojí fyzické, onlinové a virtuální porady? Vyzkoušeli jsme všechny.

Virtuální prostředí Vive Sync
Reklama

Být na pracovní poradě duchem nepřítomen? To je nejen prohřešek, ale též minulost. Budoucnost je být na poradě nepřítomen tělem! Onlinové komunikační nástroje a setkávání na dálku ve firmách trendují i po pandemii.

Ovšem na rozdíl od absence ducha se nepřítomnost tělesná cení. Nový normál ve formě home officu a důrazu na všechny ty Zoomy, Teamsy a Webexy se firmám vyplatí: je-li část týmu připojená jen online, může u jednoho stolu v kanceláři v rámci desk-sharingu pracovat více zaměstnanců; navzdory růstu tak firmy už nepotřebují rozšiřovat prostory (jako nyní v případě českého Seznamu) a s možností onlinových setkání ušetří na cestovních výdajích – a uhlíkové stopě.

Otázkou zůstává, která forma onlinové komunikace se projeví jako nejefektivnější. Prozatím vládne pandemický standard setkávání na monitoru běžného počítače. To má však své nevýhody. Na trhu se díky nim otevírají možnosti spolupráce ve virtuální realitě – a kde je možnost, tam je byznys.

Reklama
Virtuální prostředí Vive Sync

Onlinová porada

Výhry: Zoom, Microsoft Teams, Google Meet, Webex. Digitální zachránci pracovního kontaktu si za pandemie vysloužili ostruhy. Naučili firmy, že když někdo potřebuje někde být, neznamená to, že tam musí jezdit; a také že do malé kanceláře se vejde i padesát zaměstnanců, je-li přítomna chytrá obrazovka. Bez renesance onlinových callů by teď všichni usilovali o návrat do předcovidových kanceláří; kvůli jejich úspěchu ale nastává nový normál.

Prohry: Udržet pozornost na onlinové poradě je náročnější než paličkovat při kitesurfingu. Podle studie Microsoftu účastníci online porad multitaskují nesrovnatelně více než při fyzických poradách, a to přímo úměrně prodlužující se době jejich trvání.

Reklama
Reklama