Teleport je skvělá věc. V Praze zavřete oči, a když je otevřete, jste v polské Varšavě. Dobře, není to teleport, ale lůžkový vlak Českých drah, ale jako teleport to působí.

Řekněme, že z Prahy vyrazíte ve 22:05, ubytujete se v útulném kupé s čerstvě povlečenými peřinami, smluvíte si ranní buzení u čaje nebo u kávy, a než se nadějete, je 9:05 příštího dne a vy jste ve Varšavě.

Dobře, že jste tu tak včas, protože Varšava je obrovité město a poskytuje obrovité množství možností, jak tu strávit velice perný den – a pokud si troufáte, tak ještě pernější noc.

Pokud se tu ocitnete řekněme v pátek ráno, můžete si být jisti, že ze soboty na neděli se spát prostě nebude. V pátek večer se v oblasti, kterou najdete na mapě pod názvem Pawilony, uzavře pro dopravu pár bloků, do ulice se vysypou stolky a židličky a rozjede se tu velkolepá večerní party, zahrnující tucty restaurací, barů a všemožných dalších vyžití.

Pokud namísto posedávání u piva Królewskie – nebo u čehokoli jiného z místních řemeslných pivovarů, případně čehokoli jiného, co teče – upřednostňujete našlápnutější večírek s dunícími beaty, sedněte do místního Uberu nebo Boltu a nechte se hladce převézt do ulic, jako jsou Parkingowa a Nowogrodzka, kde to šlape do brzkých ranních hodin (i když zvlášť nad ránem už to střízlivýma očima raději vidět nechcete).

Jestli se ale chcete pomět opravdu stylově, přesuňte se raději na břeh řeky Visly, kde se nachází vyhlášený klub Sen (společně s tunou dalších, které ho obklopují) a na protějším břehu o něco méně vyhlášený, ale o to záživnější klub Lunapark.

Vyrostl na místě skutečného lunaparku, ze kterého tu zbylo mnoho původního vybavení. Ano, popíjení na dětském kolotoči s dřevěnými koníky je v ceně.

Varšavská víkendová noc v zásadě nekončí, a když někdy kolem třetí hodiny ranní vyrazíte z Lunaparku zpátky k centrálnímu Paláci kultury a vědy (před destalinizací nechvalně proslulému jako Palác Josefa Stalina), můžete si být jisti, že se cestou ještě několikrát zastavíte – třeba při tanci v jihoamerické hospůdce ukryté pod mostem Poniatowskiego.

Jistě, ve Varšavě můžete bydlet v obrovitánských pokojích domů s pozoruhodnou historií, ale jestli se chcete zabydlet tak, abyste o tom vyprávěli vtipné historky ještě další měsíc, vyzkoušejte alespoň jednu noc ve vyhlášeném kapslovém hostelu Kapsuła.

Dostanete vlastní kapsličku na způsob bydlení v japonských velkoměstech (nebo kosmické lodi s hibernační komorou). Je to vtipné, zajímavé, pozoruhodně pohodlné a naprosto nezapomenutelné.

A ano, ve Varšavě se dá fungovat i přes den. V bezpočtu muzeí a galerií se děje pořád něco zajímavého, a jestli vás zajímá historie, vyhraďte si pár hodin na volné bloumání mezi bloky ve čtvrti Praga.

Tajný tip na večeři? U místních neskutečně vyhlášená japonská hospůdka Arigator, kde dostanete nejlepší ramen ve svém životě, a také mexická hospůdka La Sirena hned vedle, kde dostanete pro změnu nejlepší chimichangu ve svém životě (takovou tu pochutinu, co ji má rád svérázný superhrdina Deadpool).

Oba tyhle klenoty gastronomie najdete v uličce s moc pěkným názvem Piękna. A mimochodem, kromě galerií a muzeí nezapomeňte na místní muzikálovou scénu.

Budete-li mít štěstí, potkáte v programu třeba moderní klasiku Next To Normal, na kterou v dnešní době narazíte už jen těžko.