Změřit na kole síly s nejlepšími profesionály světa? A na slavné Vueltě? Vůbec to není nemožné, naopak to jde zkusit, třeba už dnes a i během dalších vybraných etap třetího největšího cyklistického podniku na světě jedoucího se právě teď ve Španělsku. Unikátní konfrontaci umožňuje smlouva organizátora Vuelty o spolupráci se společností Rouvy z Vimperku.

Jihočeská firma se specializuje na cyklistiku ve virtuální realitě a nabízí digitální závodní platformu, která vám umožní zažít skutečný závod z domova. Díky překrývání 3D avatarů s geosynchronizovaným videozáznamem je trénink či závod s Rouvy velmi realistický a logicky i mnohem zábavnější.

Aplikaci si lze stáhnout za několik málo dolarů. Aby však byla k něčemu, musí mít zákazník domácí cyklotrenažér nebo takový, do kterého lze třeba i v obýváku nasadit běžný bicykl. Pak už je jen potřeba propojit aplikaci s televizní obrazovkou, počítačem, případně mobilem a z galerie si vybrat trasu, kterou chce člověk absolvovat. A to je vše, může šlápnout do pedálů.

Tohle všechno zaujalo pořadatele Vuelty a udělali z Rouvy, která nově patří do portfolia tuzemské investiční skupiny Pale Fire Capital, svého exkluzivního virtuálního cyklistického partnera. A to od letoška do roku 2024.

Prostřednictvím Rouvy se tak rozběhl speciální program, který cyklistické komunitě po celém světě umožní zažít nynější závod jako nikdy předtím.

Tato zkušenost se odehraje v rámci celoroční nepřetržité série akcí „La Vuelta Virtual 2021 by Rouvy“ s jedinečným přístupem k reálným i virtuálním zážitkům na nejznámějších a nejzajímavějších trasách španělské Grand Tour. Součástí smlouvy je totiž také digitalizace aktuálních i historických etap závodu.

A to není vše. Pro největší cyklonadšence je tu speciální nabídka v podobě pěti etap, které lze absolvovat prakticky současně s profesionály. Prostřednictvím aplikace Rouvy mohli jezdci závodit online s pelotonem už v nedělní druhé etapě, to samé půjde v dnešní čtvrté a dále v šesté (19. srpna), jedenácté (25. srpna) a dvanácté etapě (26. srpna).

Skutečná Vuelta skončí v Santiagu de Compostela 5. září, avšak ta virtuální bude pod taktovkou Rouvy probíhat až do dubna 2022.

Projížděním etap doma na chytrých trenažérech se bude soutěžit o ceny – od oficiálních předmětů závodu a jeho partnerů po VIP návštěvy a skutečné zážitky z Vuelty. Etapy budou vysílány na Facebooku a YouTube s komentáři odborníků a bývalých profesionálů speciálně vybraných pro tuto příležitost.

„Zkoumáme tím nový standard interaktivity a teleportujeme klíčové souboje tour do domova hobby jezdců. Ti by si měli vychutnat simulaci pocitu, že se při jízdě na kole v interiéru nacházejí jedna ku jedné na daném místě. S Rouvy si kdokoli může splnit sen být v profesionálním pelotonu a z domova se poměřit s těmi nejlepšími na planetě,“ říká generální ředitel společnosti Petr Samek.

On a jeho mladší bratr Jiří přišli na nápad vedoucí k současnému úspěšnému byznysu už v roce 2005. Jiří, tehdejší student druhého ročníku vimperského gymnázia, si začal pohrávat s myšlenkou na spárování trenažéru s videem.

info ROUVY , Vimperk 24.6.2020 Photo by Jan Schejbal mail: [email protected]

Na armaturu vystrčenou z auta připevnili sourozenci přední kolo bicyklu, na něj napíchli tachometr a na VHS natočili osmikilometrovou trasu na Šumavě. Záběry zdigitalizovali, dali do počítače a zkusili je synchronizovat s výškovým profilem, aby pro cyklotrenažér namodelovali skutečnou náročnost každého metru trati.

K sofistikované aplikaci pro dnes už statisíce zákazníků, jejichž počty raketově rostly během pandemického lockdownu, bylo tehdy ještě velmi daleko, přesto jde právě rok 2005 označit za start projektu, jehož nynějším vrcholem je smlouva s Vueltou.