Když o budoucnosti televizí mluví jejich největší světový výrobce, je dobré poslouchat. Samsung, technologický obr z Jižní Koreje, nechal tento týden v New Yorku vybrané novináře nahlédnout, jak taková budoucnost bude vypadat.

Už jsme si zvykli, že televize jsou každým rokem tenčí, jejich úhlopříčka větší a obraz lepší. To je standard. Jenže teď se ukazuje, že novým trendem je „mizející“ televize a také televize na míru. Tím nemyslíme jen pořady vybrané podle vkusu diváka, ale i rozměry samotného zařízení.

Samsung před více než tisícovkou hostů na akci First Look představil novou modelovou řadu pro rok 2018 a odhalil také, že svůj modulární systém The Wall, který umožňuje zákazníkovi sestavit si tak velkou televizi, jak bude chtít, začne prodávat v srpnu.

Takže pokud byste chtěli mít doma obrazovku velkou jako celá zeď nebo ji třeba chcete ve tvaru (koso)čtverce, od léta to půjde. Umožňuje to inovativní MicroLED systém, který Samsung poprvé představil na lednové konferenci CES v Las Vegas a evidentně je s ním tak daleko, že ho za pět měsíců může pustit na trh (zprvu ovšem jen v USA a Jižní Koreji).

Korejský výrobce v New Yorku rovněž představil řadu televizí QLED, kterými chce soupeřit s technologií OLED, již si vzaly za svou hlavně LG či Sony.

Nemá cenu vás zatěžovat sérií technických detailů, díky kterým je černá černější a kontrast kontrastnější. Jen jedna věc: v rámci nové řady Samsung poprvé uvádí QLED televizi s rozlišením 8K. Jelikož nyní ale moc televizního obsahu v takové obrazové kvalitě neexistuje – lépe řečeno prakticky žádný – zdálo by se, že je taková inovace zatím k ničemu.

Jenže umělá inteligence, zabudovaná v novém modelu, umí sama dopočítávat obraz z různé kvality (od SD přes Full HD až po 4K) a vylepšit ho snímek po snímku až na 8K.

A teď k tomu, jak nové televize od Samsungu „mizí“. Zaprvé: jihokorejští inženýři nechali zmizet změť kabelů – zůstal jen jediný, pro napájení i přívod signálu, a navíc je tak tenký jako drát, kterým se nabíjí mobilní telefon.

Zadruhé: nechali zmizet dálkové ovladače – teď stačí jeden, přes který se dá nejen televize, ale i všechna další připojená zařízení v domácnosti (od klimatizace přes herní konzoli po chytrou ledničku) ovládat hlasem. Televize se tak stává jakýmsi centrem chytré domácnosti.

A zatřetí to nejlepší: mizí i samotná televize, a to ve chvíli, kdy je vypnutá. Nové QLED modely ji totiž umožňují přepnout do tzv. Ambient módu, kde si můžete nechat promítat předpověď počasí, čerstvé zprávy (Samsung na tom začal nově spolupracovat s New York Times) nebo fotky z dovolené, ale jde s ním také udělat malé kouzlo: pomocí aplikace televizi na zdi vyfotíte a ona na sebe vezme podobu okolí jako chameleon.

Takže pokud jsou na zdi tapety, půjdou i přes televizi, takže téměř dokonale splyne.

Samsung si nechal udělat průzkum a z jeho výsledků vychází, že televize je v domácnosti v průměru 80 procent času vypnutá. A aby lidé neměli v obýváku jen prázdnou černou obrazovku, stává se z televize vlastně designový prvek.

„V podstatě dáváme televizi nový smysl a nový úkol v životě domácnosti,“ prohlásila na představení Jae Julien, viceprezidentka Samsungu pro vizuální displeje.

Popravdě řečeno, nejenže zmizí vaše obrazovka, ale i kus vaší peněženky, jelikož tahle technologická vychytávka není pochopitelně zadarmo. Ceny pěti nových QLED modelů, které dosahují úhlopříčky až 88 palců, se podle prvních informací pro Evropu pohybují v rozmezí 1700–6299 eur, tedy mezi 42 a 157 tisíci korunami.