Jaderná elektrárna Temelín dokončila modernizaci prvního z osmi dieselgenerátorů, které jí slouží jako záložní zdroj elektřiny. Letos chce ČEZ v Temelíně dokončit úpravu poloviny z osmi dieselgenerátorů, zbytek zmodernizuje příští rok. Do modernizace investuje sedmnáct milionů korun. Investice slouží pro zajištění nejméně šedesátiletého provozu jihočeské jaderné elektrárny, informoval v tiskové zprávě mluvčí Temelína Marek Sviták.

Při modernizaci se vymění vnitřní prvky řídicích skříní a instaluje se nový software. Úpravu mají hotovou na jednom ze tří dieselgenerátorů prvního bloku. „Ještě letos za provozu upravíme jeden ze dvou dieselgenerátorů společných pro oba bloky a další dva máme v plánu zmodernizovat během odstávky druhého bloku. Důvodem je dlouhodobá udržovatelnost systému a dostupnost náhradních dílů,“ uvedl ředitel Temelína Jan Kruml.

Podle člena představenstva ČEZ Bohdana Zronka energetická společnost investovala do modernizace Temelína od začátku jeho provozu přes jednatřicet miliard.

Dieselgenerátory fungují jako zálohy pro elektrické napájení bezpečnostních systémů. Temelín jich má deset. Většina je v seizmicky odolných budovách. Jejich odolnost je stejná jako odolnost budovy, která chrání reaktor. Zvládnou tedy nejméně stokrát větší zemětřesení, než jaké bylo v okolí elektrárny kdy zaznamenáno. V provozu jsou několik hodin v roce, ale elektrárna jejich stav hlídá. Do jejich údržby ČEZ ročně investuje miliony korun.