Lidé v Dubaji zřejmě milují tenisové kurty. V roce 2005 vznikl dočasný tenisový kurt na heliportu 321 metrů vysokého hotelu Burdž Al Arab. A neméně ambiciózní projekt se tu chystá – už za několik let by mohl být k dispozici i podmořský kurt.

Na začátku tohoto roku navrhl polský architekt Krystztof Kotala komplex sedmi tenisových hal, který by měl vzniknout v oblasti mezi Burdž al Arab a umělým ostrovem Palm Jumeirah a při pohledu zvenčí by měl připomínat – údajně aby nepůsobil příliš uměle – strukturu korálových atolů.

kurt 2

Zatímco mezi potenciálními diváky vzbudil Kotalův nápad velké a pozitivní ohlasy, mezi inženýry a architekty vyvolal zejména rozpaky – nad tím jak stavbu bezpečně realizovat. Sara Fray z londýnského Institution of Structural Engineers například upozorňuje, že hodně náročné bude vybudovat to nejpozoruhodnější a zároveň základní – skleněný strop, který by měl každý kurt zastřešovat. Skleněné desky, ze kterých by měl být strop sestavený, by měly být minimálně 32 metrů široké a vážit až několik stovek tun.

Problém podle Fray představuje zejména to, jak je sestavit a utěsnit. Kromě toho by měla stavba vydržet i případná zemětřesení i tsunami. Důležitá bude také bezpečnost a systém nouzových východů. Otázkou zůstává, jak by se tenistům hrálo (a bude-li to vůbec možné) bez možnosti ovlivnit světlo, které pod vodu proniká a to, jak se pod ní láme.

Vedle technických potíží se také mluví o extrémně vysokých nákladech na realizaci komplexu. Ty se pohybují od 1,7 po 2,5 miliard dolarů. Architekt Kotala v rozhovoru pro CNN řekl, že prostor podle jeho názoru propojuje technologie a sport, navíc je ekologický a má velký komerční potenciál, a proto věří, že pro něj nadšeného investora najde. Až do května se mu to ale nedařilo, momentálně podle svého vyjádření jedná s americkými zájemci a více to nechce komentovat.

kurt 1

Co se týče technických překážek, sám architekt k nim poznamenal, že zakřivení a zaoblení skla nebude problém. Podle Kotala bude záležet na spojích, které z jednotlivých skleněných desek vytvoří něco jako vzduchotěsnou vitrínu. Podle Kotala je nyní vyřešeno 95 procent problémů se sklem, které by mohly projekt narušit.

V současné době architekt pracuje na vylepšení návrhu. Také je otázkou, jestli se podmořský tenisový kurt stihne již otevřít návštěvníkům Expo Dubai 2020.