skip to main content

Tenisková etiketa. Jak a kam je nosit, abyste neudělali módní faux pas

Zatímco ještě před pár lety bylo vzít si tenisky k pánskému obleku či pouzdrové sukni jedno velké no-no, dnes je situace úplně naruby. Tenisky se nosí všude a ke všemu.

Čtěte také: Business casual, koktejlky či blejzr? Toto je příručka pro váš dress code

Trend podporují i čísla v prodeji. Například minulý rok na americkém trhu stoupl prodej dámských tenisek o 37 procent, zatímco boty na vysokém podpatku šly na odbyt v meziročním srovnání o 11 procent méně.

Tento trend způsobily především luxusní módní značky, které už několik let nechávají modelky po molech procházet ve sportovní obuvi. Často také spolupracují se zajetými sportovními značkami a vytvářejí exkluzivní capsule kolekce, které mávnutím proutku z klasické botasky udělají must have všech módních nadšenců s cenovkou ve výši několika tisíců (a tím myslíme dolarů).

Doba je hodně uvolněná, někdy až příliš. Tenisky jsou kultem dnešní doby, nedivím se, že je můžeme vidět stále více jako součást různých outfitů,“ hodnotí trend tenisek pánský módní krejčí Leo Macenauer.

„Nicméně pravidla společenského oděvu jsou jasně daná,“ dodává Macenauer. „V drtivé většině je doporučuji bezmezně následovat. Je v pořádku je porušovat, ale musíte mít na paměti, že mezi nevkusným buřičem a designovým trendsetterem je tenká hranice. Pokud tedy není móda vaše silná stránka, sáhněte k obleku po rámově šitých botách derby nebo oxford.“

Amen.

Pokud ale na tenisky ani tak nedáte dopustit, tady je malý návod, kam si je vzít a kam (radši) už ne.

Do práce

Hned v prvním bodě se pravidla etikety různí. Pokud děláte ve startupu, reklamce nebo jste na volné noze, pak by se dalo říct, že je vaší společenskou povinností mít doma několik párů trendy tenisek a v termínech jako Airmax, NMD, Yeezy nebo Stan Smith umět chodit.

Obecně ale platí, že do kanceláře můžete být kreativnější, a pokud do práce běžně nosíte džíny či chino kalhoty, můžete si dovolit je spárovat s koženými, semišovými a v letních měsících i plátěnými teniskami a klidně zvolit i výraznější styl či barvu.

Co se týče dámského šatníku, platí stejná pravidla. Jednoduché tenisky budou vypadat dobře s overalem i sukní.

Na schůzku

Pokud máte před sebou den plný byznys schůzek a tenisky jsou jediná jistota, že večer dojdete domů, zvolte jednoduchý střih bez výrazných log, ideálně kožené, v létě i plátěné.

Reklama

Celý outfit by měl být elegantní, nadčasový a zbytečně na sebe neupozorňovat. I boty vybírejte podle stejných pravidel. S bílou a černou nešlápnete vedle, zvolit můžete i tlumené barevné tóny.

Na svatbu

Je pravda, že Julia Roberts jako Nevěsta na útěku botasky měla. Dokonce ke svatebním šatům. Ale taky k tomu měla úplně jiný důvod než být super trendy. Na svatbu tedy volte tenisky k obleku podle místa události.

Pokud se ale obřad koná na statku, v lese či na louce, máte tenisky povoleny. K barevnému obleku (velmi často vyhraje tmavomodrý odstín) jsou ideální kožené tenisky jednoduchého střihu v hnědé barvě nebo trochu odvážnější a mladistvější bílé.

Do kostela raději nazujte formální obuv (jinak byste se mohli propadnout do pekla horně rychle, a ne jen módního).

Do divadla

Stejně jako u svatby, i tady existují dvě kategorie. Jestli máte doma lístky na Labutí jezero do Národního divadla, zvolte obutí hodné této události. K večernímu obleku se sakem či k malým černým půjdou mnohem lépe společenské boty.

Pokud se ale chystáte na malou scénu nebo do alternativního divadla, klidně si se stylingem tenisek a celého outfitu pohrajte. Ideálně se však i v tomto případně vyhněte plátěným teniskám a modelům určeným na sport.

Black tie

Na slavnostní akci, která vyžaduje black tie – tedy smoking a černou kravatu či motýlek, pro dámy pak dlouhé večerní šaty -, platí jedno základní pravidlo. Pozornost by na sebe mělo poutat elegantní oblečení, ne obuv.

Pokud máte odvahu a chcete bořit konvence, k úzce střiženému smokingu zvolte minimalistické černé tenisky z pravé leštěné kůže. Tento popis je ale tak blízko klasickým koženým derby, že je skoro škoda nezůstat u nich.